Menu Zamknij

Przetarg na częstotliwości 1800 MHz przed Euro2012 – 800 MHz później

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem najpóźniej w marcu Urząd Komunikacji Elektronicznej będzie mógł rozpisać przetarg na częstotliwości w zakresie 1800 MHz. Pozwoliłoby to uruchomienie kolejnych sieci w oparciu o dowolną technologię. To nie lada gratka dla obecnych i nowych graczy. Nowością ma być oferowanie na przetargu zakresu częstotliwości z pasma 800 MHz – poinformowała Anna Streżyńska, prezes UKE. 

Zgodnie z przekazanymi informacjami  obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych  jest Krajowa Tablica Przeznaczeń Częstotliwości, która to jest niezbędna do ‚wygospodarowania’ zakresów częstotliwości na potrzeby telekomunikacyjne.  W uproszczeniu, dopiero po publikacji odpowiednich rozporządzeń możliwe będzie formalne przeznaczenie częstotliwości na ogłoszony przez  UKE  przetarg. Według Anny Streżyńskiej wszystkie czynności formalno-prawne ‚przy najbardziej pesymistycznym scenariuszu powinno się udać przeprowadzić przed końcem marca przyszłego roku’.

Streżyńska w rozmowie z MobileArena.pl przyznała, że być może w warunkach przetargu zostanie uwzględnione postulaty P4, które to chce aby podczas przetargu również brano pod uwagę efektywność wykorzystania pasma radiowego przez nowego gracza (wpływ odpowiedniej technologii na pokrycie i przepustowość nowych sieci). Pani Prezes powiedziała także, że chciałaby aby do 2017r. całkowicie uwolniono dla potrzeb telekomów pasmo 800 MHz.

Ze wstępnych założeń wynika, że szanse na wygraną mają przede wszystkim nowi gracze oraz podmioty zainteresowane rozwojem rynku internetowego.  Podstawowym kryterium ma być jednak wpływ nowego gracza na konkurencję. Z kolei operatorzy potrzebują pasma radiowego głównie w terenach miejskich, gdzie sieci są często przeciążone.

fot. sxc.hu

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *