Menu Zamknij

Netia wprowadza pakiety telewizyjne w całej Polsce

Netia stawia na usługi multimedialne – internet szerokopasmowy oraz usługi na nim oparte.  W najbliższym czasie klienci korzystający z oferty Netii na łączach TP raczej nie powinni oczekiwać dostępu do nowości nawet, gdy klienci korzystają z uwolnionych pętli abonenckich – LLU.  Dla obecnych klientów operator będzie oferował coś zupełnie innego – dowiaduje się serwis MobileArena.pl

 

Netia zamierza bardzo intensywnie promować usługi telewizyjne oraz pakiety zawierające w nim również telefon oraz dostęp do internetu. Ma to być początek budowania alternatywy dla sieci kablowych oraz innych platform cyfrowych.  Na razie zakres usług telewizyjnych Netii jest  wyraźnie skromniejszy niż u  konkurencji (w tym TPSA), ponieważ brak  jest usług interaktywnych, w tym wideo na żądanie, możliwości nagrywania audycji. Jeszcze niewiele jest również kanałów w standardzie wysokiej rozdzielczości (HD).  Podobne, i to bardzo zaawansowane usługi ma w swojej ofercie zarówno Grupa TP, jak również największy operator kablowy w Polsce, jakim jest UPC Polska.

Atutem Netii jest posiadanie sporej liczby własnych łącz ethernet, co daje idealne środowisko dla działania IPTV, ale to wymaga sporych nakładów inwestycyjnych w samą technologię oraz urządzenia odbiorcze u klientów.

Z technicznego punktu widzenia na razie nie jest możliwe oferowanie na łączach TP usługi telewizyjnej ponieważ operatorzy (TP i Netia) musiałaby porozumieć się w sprawie gwarantowanych parametrów minimalnych na każdym łączu do klienta – sam przekaz telewizyjny w technologii multicast-IPTV potrzebuje gwarantowanych od kilku do kilkunastu Mbit/s przepływności. Pewnym rozwiązaniem mogłoby być oferowanie wszystkim klientom Netii – nawet tym korzystającym z łącz TP – dekoderów z funkcją odbioru naziemnej telewizji cyfrowej oraz pakietem usług wideo na żądanie (VoD) w oparciu o internet. Takie usługi dla innych operatorów oferują już najwięksi nadawcy – TVP, TVN oraz kanały tematyczne np. Discovery Channel, HBO.

Najbardziej prawdopodobny jest jednak scenariusz oferowania usług dodatkowym wszystkim chętnym klientom w pierwszej kolejności przez internet (na komputerach) jako ‚bonus’. Największym powodzeniem cieszą się  filmy, zatem możliwe są przeróżne umowy z nadawacami, takimi jak np. HBO Polska, które ma w swoim portfolio HBO On Demand oraz usługę internetową HBO GO.

Dobrym uzupełnieniem oferty z pewnością będzie także możliwość odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, która jest już dostępna w coraz większej liczbie polskich miast. A od 31 lipca 2013r. sygnał cyfrowy będzie dostępny będzie w całej Polsce i zastąpi transmisje naziemnej telewizji analogowej. W praktyce Netia TV zyska w ten sposób zasięg pakietów telewizji w całej Polsce, również dla klientów korzystających z łącz TP, a okresie przejściowym dekodery IPTV mogłyby zapewniać dostęp do usług dodatkowych – np. wideo na żądanie. Gdy tylko na bazie sieci TP, Netia będzie mogła zapewnić odpowiednią jakość techniczną transmisji z pewnością pozwoliłoby to jej na sprzedaż telewizji do wszystkich posiadanych klientów.

Już w tej chwili pakiety zawierające telewizję, internet oraz telefon na łączach własnych Netii (sieci ethernet oraz VDSL) kosztująok. 99 zł – co jest konkurencyjne względem innych dostępnych na rynku – np. sieci kablowych lub Grupy TP.

Szczegóły można znaleźć tutaj:

http://www.netia.pl/netia_dla_domu,telewizja.html

 

Czy taka wizja rozwoju oferty telewizyjnej będzie realizowana  – dowiemy się po oficjalnej konferencji prasowej Netii.

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *