Przyszły rok – w świecie telekomunikacji –  niewątpliwie będzie należał w Polsce  do płatności mobilnych. Najwięksi operatorzy komercyjnie, we współpracy z organizacjami płatniczymi będą wprowadzać płatności mobilne w oparciu o technologie NFC.  Na razie trwają testy – najbardziej widoczne są te w wykonaniu z BZ WBK oraz Grupą BRE – właściciela marek MultiBank i mBank.

 

Operatorzy przyglądają się rozwojowi sytuacji na rynkach międzynarodowych, gdzie Visa i MasterCard szukają sposobu aby zaistnieć w mobilnych kanałach płatniczych.  MasterCard na polskim podwórku testuje rozwiązanie mPay – oparte głównie na USSD kodach – oraz m.in. uPaid, czyli płatności przy pomocy SMS i specjalnego konta internetowego, do którego podpięte są karty MasterCard. Visa natomiast poszła inną drogą promując głównie NFC oraz aplikacje współpracujące na różnych urządzeniach.  Przystawka współpracująca na przykład z iPhone daje możliwość korzystania z zalet płatności zbliżeniowych niezależnie od tego,czy ma się już telefon wyposażony w NFC. Na razie testy w ramach zamkniętych grup, najczęściej pracowników banków oraz firm współpracujących prowadzi Grupa BRE Bank, BZ WBK oraz PKO BP. T-Mobile, Orange i Plus deklaruje gotowość do komercyjnego startu już w pierwszej połowie przyszłego roku.

Motorem rozwoju dla NFC jest na rodzimym rynku Euro2012, gdzie przy okazji w sposób naturalny będzie to arena do promocji idei wykorzystania telefonów komórkowych do płatności.

 

fot. sxc.hu

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik