Menu Zamknij

2012 rokiem płatności mobilnych w Polsce

Przyszły rok – w świecie telekomunikacji –  niewątpliwie będzie należał w Polsce  do płatności mobilnych. Najwięksi operatorzy komercyjnie, we współpracy z organizacjami płatniczymi będą wprowadzać płatności mobilne w oparciu o technologie NFC.  Na razie trwają testy – najbardziej widoczne są te w wykonaniu z BZ WBK oraz Grupą BRE – właściciela marek MultiBank i mBank.

 

Operatorzy przyglądają się rozwojowi sytuacji na rynkach międzynarodowych, gdzie Visa i MasterCard szukają sposobu aby zaistnieć w mobilnych kanałach płatniczych.  MasterCard na polskim podwórku testuje rozwiązanie mPay – oparte głównie na USSD kodach – oraz m.in. uPaid, czyli płatności przy pomocy SMS i specjalnego konta internetowego, do którego podpięte są karty MasterCard. Visa natomiast poszła inną drogą promując głównie NFC oraz aplikacje współpracujące na różnych urządzeniach.  Przystawka współpracująca na przykład z iPhone daje możliwość korzystania z zalet płatności zbliżeniowych niezależnie od tego,czy ma się już telefon wyposażony w NFC. Na razie testy w ramach zamkniętych grup, najczęściej pracowników banków oraz firm współpracujących prowadzi Grupa BRE Bank, BZ WBK oraz PKO BP. T-Mobile, Orange i Plus deklaruje gotowość do komercyjnego startu już w pierwszej połowie przyszłego roku.

Motorem rozwoju dla NFC jest na rodzimym rynku Euro2012, gdzie przy okazji w sposób naturalny będzie to arena do promocji idei wykorzystania telefonów komórkowych do płatności.

 

fot. sxc.hu

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

1 Komentarz

  1. G.Lato

    paaanie 5 może 10%…pozwolę sobie na parafrazę prezesa związku piłki kopanej odnośnie ilości telefonów jakie będą przystosowane do NFC w Polsce przez najbliższe 5 lat. System niezły, ale do ogólnego wprowadzenia jeszcze bardzo długa droga. Póki co zostaje dopracowywać platformy oparte na usłudze USSD jak wspomniany mPay czy upaid. Jest to system umożliwiający dzięki rozbudowie na poziomie aplikacji na większą użyteczność, niż NFC. Już przykładowo mPay dostarcza przecież wielu bardzo przyjaznych i użytecznych funkcji jak płatności za parking/bilet komunikacji miejskiej itd. a przecież możliwości jest dziesiątki i niebawem będzie to rzeczywiście usługa, która nazwie smartphone nada realnego znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *