Menu Zamknij

Anna Streżyńska: Moim celem byli konsumenci

W centrum regulacji Anny Streżyńskiej, ustępującego Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, byli klienci, a co za tym idzie wszyscy Polacy odczuli spadek cen oraz zwiększenie dostępności usług telekomunikacyjnych, w tym dostępu do Internetu – wynika z raportu, który przygotowało UKE.

 

Dzięki obniżkom cen (nawet o 70 proc.) w stosunku do 2006r. w portfelach Polaków pozostało wiele miliardów złotych. Zwiększenie konkurencyjności rynku, a co za tym spadek cen wymusiło oferowanie pakietów usług o większej wartości dla klientów. Umożliwienie działania kolejnych operatorów (Play, Grupa MIDAS, operatorzy MVNO, itp.) spowodowało większą konkurencję oraz prawdziwą ‘grę konkurencyjną’ – wynika z wypowiedzi Anny Streżyńskiej, prezesa UKE.

 

Największym sukcesem UKE było przełamanie pozycji dominującej Grupy TP poprzez uwolnienie rynku na alternatywnych operatorów. Ponadto nowi operatorzy na rynku, tacy jak Play spowodowali walkę cenową w segmencie mobilnym. Dzięki porozumieniom inwestycyjnym z Grupą TP udało się uzyskać większą dostępność łącz szerokopasmowych.

 

Do zadań na ten rok należy dalsze obniżanie stawek za zakańczanie połączeń w sieciach mobilnych (MTR) – od 1 stycznia 2013r. do ok. 1 eurocenta za minutę połączenia. W praktyce operatorzy między sobą będą prawdopodobnie musieli płacić ok. 3-3,5 grosza za każdą minutę połączenia.

 

Nie oznacza to jednak, że operatorzy od razu obniżą stawki za połączenia dla klientów, ponieważ UKE nie może regulować w tym segmencie stawek detalicznych. – Myślę, że operatorzy będą skłonni dawać klientom pakiety minut lub dodatkowe usługi, co w praktyce oznacza obniżenie ponoszonych przez klientów kosztów telekomunikacyjnych – powiedziała Anna Streżyńska.

 

 

 

Podsumowanie_kadencji_Prezesa_UKE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *