Menu Zamknij

HP wprowadzi na rynek własny kontroler oraz oprogramowanie dla sieci SDN

HP wprowadzi na rynek własny kontroler oraz oprogramowanie dla sieci SDN (Software Defined Network), które w połączeniu z istniejącą infrastrukturą OpenFlow pozwolą na budowę sieci nowej generacji

To całkowicie nowe, elastyczne podejście oparte na pojedynczym punkcie zarządzania i uniezależnieniu infrastruktury fizycznej dowolnego producenta od oprogramowania pozwali osiągnąć niesamowite efekty przy kształtowaniu ruchu, jednocześnie umożliwiając bieżącą reakcję na pojawiające się zachowania w sieciach.

HP zapowiedział wprowadzenie na rynek pierwszych w branży kompleksowych technologii sieciowych (software-defined network ― SDN) opartych na otwartych standardach, sterowanych przez niezależne, centralne oprogramowanie. W skrócie polega to na „wyciągnięciu inteligencji” oprogramowania przełącznika na zewnątrz (pozostawiając mu tylko i wyłącznie funkcje wykonawcze) do centralnego kontrolera, który w sposób dużo efektywniejszy niż tradycyjne systemy zarządzania potrafi z pojedynczego punktu obserwować, kontrolować i reagować na jakiekolwiek zdarzenia w sieci. Pozwoli to użytkownikom, głównie dużych sieci DataCenter, czy też Campusowych na budowę sieci, sprawniejszych i szybciej reagujących na pojawiające się potrzeby niż w przypdaku rozwiązań tradycyjnych.

 

„Aby sprostać wyzwaniom stwarzanym przez sieci starszego typu, przedsiębiorstwa potrzebują możliwości kompleksowej automatyzacji sieci poprzez wykorzystanie technologii SDN do uniezależnienia płaszczyzny sterowania od infrastruktury fizycznej” ― powiedział Joe Skorupa, wybitny analityk i wiceprezes firmy Gartner. „Aby zapewnić najwyższą wydajność i prostotę oraz maksymalne wykorzystanie zasobów, klienci muszą zadbać o wdrożenie technologii SDN w całej sieci ― od infrastruktury sprzętowej, poprzez płaszczyznę sterowania, po aplikacje, a także od centrum przetwarzania danych po komputery stacjonarne. Jest to warunek konieczny do rozwiązania obecnych problemów ze złożonością sieci, a także zwiększenia sprawności biznesowej przedsiębiorstwa”.

 

W miarę przechodzenia firm na przetwarzanie rozproszone, w środowiskach mocno skonsolidowanych i zwirtualizowanych okazuje się, że ręczne konfigurowanie sieci z poziomu interfejsu wiersza poleceń (command-line interface ― CLI) jest podatne na błędy, zabiera zbyt dużo czasu oraz angażuje zbyt wiele zasobów ludzkich. Technologia typu SDN pozwala na zarządzanie całą infrastrukturą sieci w jednym centralnym miejscu, uniezależnia od sprzętu warstwę programową, która dotychczas była „zaszyta w sprzęcie”, Umożliwia łatwe, szybkie oraz skalowalne zautomatyzowane autokonfigurowanie sieci w zależności od aktualnie pojawiających się w niej aplikacji, które jest również dostosowane do potrzeb wynikających np. z wirtualizacji.

 

Rozwiązanie HP obejmuje wszystkie elementy niezbędne do budowy sieci SDN ― w ich skład wchodzi kontroler SDN, oprogramowanie zarządzające SDN, fizyczne przełączniki bazujące na SDN czyli OpenFlow – to wszystko wpływa na strategię HP określaną mianem HP Virtual Application Networks. W rezultacie klienci mogą w pełni wykorzystać potencjał technologii SDN poprzez uniezależnienie swoich sieci od producentow sprzętu oraz poprzez użycie standardowego, wyniesionego z przełączników modułu zarządzającego który znacznie poprawia zachowanie i automatyzację sieci tak, aby zwiększyć jej skalowalność i elastyczność, upraszczając jednocześnie wdrażanie aplikacji i usług.

 

Pierwsze w branży kompleksowe rozwiązanie SDN zwiększające elastyczność sieci

HP jest pierwszą firmą, która zaoferowała technologie SDN dla wszystkich trzech elementów – fizycznej infrastruktury (przełączników), kontrolera (który pełni rolę centralnego wyniesionego oprogramowania sterującego przełącznikami) oraz systemu zarządzania – tak aby uprościć i zwizualizować zarządzanie kontrolerem. Te wszystkie 3 elementy działają na protokołach otwartych, dzięki czemu tak zbudowane sieci są uniezależnione od producenta fizycznej infrastruktury. Ponadto wyniesienie punktu sterowania siecią z wielu niezależnych przełączników do jednego centralnego punktu, a także umożliwienie komunikacji z nim za pomocą łatwego w użyciu systemu zarządzania sprawia, że takie sieci pozwalają skupić się administratorom w większym stopniu na strategicznym rozwoju sieci dostosowanym do potrzeb biznsesowych organizacji niż na codziennej ręcznej obsłudze wielu urządzeń za pomocą CLI.

Warstwa infrastruktury sprzętowej zapewnia otwarty dostęp do sterowania urządzeniami za pośrednictwem protokołu OpenFlow, który pozwala zautomatyzować konfigurację i bieżące utrzymanie sprzętu.

• HP wprowadza na rynek dodatkowe 9 przełączników serii 3800, które uzupełniają 16 istniejących modeli standardowo wpierarających technologię OpenFlow. To daje HP w tej chwili jedyną taką pozycję na rynku z 15 milionami portów na świecie działających z pełnym wsparciem producenta w SDN (nie jako technologia eksperymentalna) .

 

Warstwa kontrolera sterującego zapewnia scentralizowane zarządzanie.

To najważniejsze miejsce w sieciach nowej generacji. To właśnie tutaj po „wyciągnięciu” decyzyjności z oprogramowania pojedynczych przełączników podejmowane są decyzje dla każdego z urządzeń, gdzie i jak dany pakiet przesłać. Nowy kontroler HP Virtual Application Networks SDN pozwala oddzielić sprzęt fizyczny (którego rola została zminilalizowana do wykonania decyzji kontrolera) od warstwy logicznej sieci. Dzięki temu, że kontroler widzi zdarzenia występujące w całej sieci i podejmuje decyzję o kształtowaniu ruchu (inaczej niż w dotychczasowej sieci, gdzie przełącznik miał wiedzę tylko o tym jak ruch wyglądał wewnątrz niego samego). Umożliwia też natychmiastową reakcję na pojawiające się w sieci aplikacje (np. vmotion) bez konieczności wprowadzania danych ręcznie na wielu urządzeniach z poziomu CLI. Sieci zbudowane w oparciu o kontroler pozwalają administratorom na łatwe, elastyczne i skalowalne zarządzanie nimi i błyskawiczną reakcję na pojawiające się na bieżące potrzeby biznesowe. To wszystko, praktycznie za naciśnięciem jednego przycisku. Kontroler może być sterowany standardowo, ma również udostępnione interfejsy API dzięki którym można go zintegrować z zewnętrznym, tradycyjnym systemem zarządzania.

 

Warstwa aplikacji zarządzającej udostępnia programowalne interfejsy, które umożliwiają automatyczne uruchomienie gotowych skryptów. Nowe oprogramowanie HP Virtual Cloud Networks umożliwia operatorom chmur czy też dużych sieci DataCenter zestaw gotowych skryptów do automatyzacji najbardziej popularnych zachowań sieci. To pozwala na bardzo szybkie i sprawne wdrożenie nowych usług i aplikacji w środowisku, które jest współdzielone tak aby każda usługa i aplikacja działając na fizycznie tych samych urządzeniach pracowała w środowisku zwirtualizowanym w sposób sprawny, szybki, odizolowany od reszty aplikacji i bezpieczny.

 

W warstwie aplikacji działa też nowe oprogramowanie HP Sentinel Security, które automatyzuje kontrolę nad dostępem i zapobieganie włamaniom do sieci za pomocą przełącznika z obsługą OpenFlow i kontrolera SDN HP. W rezultacie klienci mogą uniknąć złożoności i kosztów związanych z użytkowaniem wyspecjalizowanych dedykowanych zewnętrznych urządzeń sieciowych (Firewall, IPS, NgFw).

 

Ceny i dostępność

• Kontroler HP Virtual Application Networks SDN pojawi się w sprzedaży na całym świecie w drugiej połowie 2013 r.

• Aplikacja HP Virtual Cloud Networks pojawi się w sprzedaży na całym świecie w drugiej połowie 2013 r.

• Aplikacja HP Sentinel Security jest już dostępna w przedsprzedaży dla wybranych klientów.

• Obsługa protokołu OpenFlow jest już dostępna na przełącznikach sieciowych HP po zainstalowaniu odpowiedniej aktualizacji oprogramowania.

 

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *