Menu Zamknij

Przyjazne dla wzroku monitory BenQ Eye-Care z rozwiązaniami Flicker-free i Senseye® Reading Mode

Firma BenQ, znany dostawca cyfrowych innowacji, w tym monitorów z matrycami VA LED, wprowadza na polski rynek przyjazne dla wzroku, nowe rozwiązania techniczne w monitorach z podświetlaniem LED.

BenQ_GW2760HS_8Nowe monitory zwiększają komfort, przyjemność oraz wydajność pracy dzięki rozwiązaniom technicznym minimalizującym zmęczenie spowodowane długotrwałą koncentracją wzroku na ekranie monitora.
Z nowych rozwiązań mogą korzystać nie tylko użytkownicy komputerów stacjonarnych – wymieniając monitor, ale i użytkownicy laptopów, podłączając nowe monitory BenQ jako dodatkowy ekran zewnętrzny, wtedy gdy pracują w biurze lub w domu.

Przyjazne dla wzroku rozwiązania techniczne BenQ to m.in. Flicker-free, Senseye® Reading Mode, Eye Protector Sensor i inne rozwiązania zwiększające ergonomię pracy oraz cyfrowy kabel sygnałowy HDMI lub DVI, dołączany jako standardowe wyposażenie w niektórych modelach.

Migotanie monitora – skąd się bierze

Migotanie (ang. flicker, flashing effect) to termin określający postrzeganie przez człowieka szybkich i zwykle znacznych zmian jasności emitującego światło obiektu jakim jest np. ekran monitora. Długotrwałe obserwowanie migoczącego obiektu – nawet jeśli go praktycznie nie zauważamy (migotania) czyli mającego częstotliwość ponad 50 Hz (zmian na sekundę) – powoduje zmęczenie wzroku i może powodować bóle głowy oraz utrudniać koncentrację czyli powodować ogólne zmęczenie.

Historycznie patrząc, migotanie monitorów praktycznie przestało być problemem od momentu gdy odświeżanie obrazy w monitorach CRT (ang. Cathode Ray Tube) czyli ze „szklaną bańką” zaczęło się odbywać z częstotliwością 72 Hz (norma TCO 92). W monitorach LCD z podświetlaniem CCFL czyli elektroluminescencyjnym (ang. Cold Cathode Fluorescent Lamp) migotania też praktycznie nie było, a dokładniej występowało w minimalnym stopniu, co nie było uciążliwe. Wynika to z faktu, że co prawda zmniejszanie jasności ekranu odbywała się podobnie, poprzez włączanie i wyłączanie lamp CCFL ale czas przejścia od stanu pełnej jasności do pełnej ciemności jest dużo dłuższy – dzięki tzw. bezwładności luminoforu, którym pokryta jest od wewnątrz lampa CCFL.

Problem migotania powrócił z pojawieniem się monitorów z podświetlaniem diodami LED, a szczególnie z chwilą umożliwienia użytkownikowi zmniejszania jasności ekranu. Efekt migotania ekranu tylko wtedy gdy użytkownik sam zmniejszy jasność ekranu lub monitor automatycznie – jeśli jest wyposażony w odpowiedni czujnik – dostosuje jasność ekranu (podświetlenia) do oświetlenia zewnętrznego w pomieszczeniu, w którym pracuje. Migotanie wynika z prostego faktu, że zmniejszenie jasności ekranu podświetlanego diodami LED uzyskujemy nie poprzez zmniejszenia jasności świecenia poszczególnych diod tylko poprzez ich naprzemienne włączanie i wyłączanie z częstotliwością ok. 200 Hz przy minimalnym zmniejszeniu jasności ekranu. Efekt ten potęguje fakt, iż diody LED mają praktycznie tylko dwa stany 0% i 100% jasności. Co więcej, przejście od pełnej jasności do pełnej ciemności jest natychmiastowe.

Jak sprawdzić czy monitor miga

image001Są dwa bardzo proste sposoby sprawdzenia czy posiadany monitor miga: z pomocą domowego wentylatora lub smartfona.
Wentylator – patrzymy na ekran monitora poprzez obracające się łopatki wentylatora (Uwaga: lepiej dmuchać na monitor a nie w oczy, bo mogą łzawić) i jednocześnie zmieniamy jasność podświetlania. Przy maksymalnej jasności nie widać łopatek wentylatora. W miarę zmniejszania jasności widać je coraz wyraźniej – patrz prawy obrazek.

imSmartfon – uruchamiamy aplikację do filmowania i na ekranie smartfona obserwujemy ekran monitora. Przy maksymalnej jasności obraz wygląda normalnie – jest stabilny. W miarę zmniejszania jasności pojawiają się czarne poziome, przesuwające się pasy o coraz większej szerokości – patrz prawy obrazek. Jeśli w pierwszej chwili ich nie widać, to trzeba zbliżyć się lub oddalić od ekranu.

 

BenQ Flicker-free LED czyli brak migotania

Dla wyeliminowania migotania w swoich monitorach LED BenQ zmienił sposób zasilania podświetlania. Zamiast powszechnie używanego, tańszego zasilania pulsacyjnego (ang. PWM – Pulse Width Modulation) zastosowano droższe i bardziej skomplikowane technicznie, zasilanie prądem stałym (ang. DC – Direct Current).

27 calowy Monitor BenQ GW2760HS jest pierwszym dostępnym w Polsce monitorem z rodziny Eye-Care Flicker-free.

Więcej niż brak migotania

Nowe monitory są przyjazne dla wzroku (ang. Eyegonomic) także dzięki zastosowaniu kilku innych rozwiązań zwiększających komfort pracy.

 • tryb Senseye® Reading Mode – czyli tryb czytania, automatycznie zmieniający jasność, kontrast, ostrość oraz temperaturę barwową (na cieplejszą) tak by czytanie tekstów na ekranie było mniej uciążliwe i podobne do czytania teksty drukowanego na papierze;
 • czujnik natężenia światła otoczenia (ang. Automatic Eye-Protect Sensor), który automatycznie optymalizuje jasność podświetlania ekranu zależnie od jasności w pomieszczeniu;
 • regulacja położenia i pochylenia ekranu (ang. Height Adjustment Stand – HAS) – różny zakres regulacji zależnie od modelu – umożliwia ustawienie wysokości i pochylenia ekranu zgodnie z upodobaniami użytkownika. Możliwy jest również – także nie we wszystkich modelach – obrót ekranu aż do ustawienia w pionie (ang. pivot);
 • funkcja przypominania o odpoczynku (ang. Smart Reminder) – w wybranych modelach – co określoną przez użytkownika liczbę minut wyświetla na ekranie komunikat o konieczności zrobienia przerwy w pracy, by nie tylko dać wytchnienie oczom ale i zwiększyć efektywność pracy;
 • przeciwodblaskowy, matowy ekran (ang. Anti-Glare Display) – pozwala uniknąć uciążliwych odblasków np. lamp sufitowych na ekranie.

„Jesteśmy pierwszą firmą, która nie tylko wprowadza na rynek niemigające monitory LED ale i wyposażone w tak wiele funkcji zwiększających komfort długotrwałej pracy przy monitorze”- powiedział Peter Chen, General Manager w BenQ Technology Product Center. „Warto pamiętać, że te przyjazne dla oczu monitory stosować można nie tylko do komputerów stacjonarnych ale również jako drugi ekran do laptopa używanego w biurze czy w domu.”

Podziel się na:
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *