Menu Zamknij

Nowy rejestrator PCM-D100 firmy Sony

Firma Sony poinformowała, że na początku 2014 r. rozpocznie w Europie sprzedaż modelu PCM-D100: przenośnego rejestratora dźwięku Linear PCM wyposażonego w pamięć flash o pojemności 32 GB. Urządzenie wyróżnia się wysoką jakością dźwięku. Wiernie rejestruje i reprodukuje instrumentalne występy na żywo, nagrania z imprez plenerowych itp. Bardzo dobrze sprawdza się przy nagrywaniu spektakli teatralnych, koncertów, a także przy elektronicznym gromadzeniu wiadomości. 

SONY_PCM-D100Rejestrator PCM-D100 jest zgodny z formatem DSD (Direct Stream Digital). Dzięki przekształcaniu źródłowego dźwięku na 1-bitowe próbki pobierane z częstotliwością 2,8 MHz, format ten wiernie odwzorowuje przebieg sygnału analogowego. Oprócz tego urządzenie pozwala na nagrywanie i odtwarzanie dźwięku o wysokiej rozdzielczości (ang. high resolution audio) w formacie Linear PCM 192 kHz/24 bity. Rejestrator cechuje się nieprzeciętnie szerokim pasmem przenoszenia: szerszym niż słyszalny dla człowieka zakres od 20 Hz do 25 kHz. Umożliwia reprodukcję subtelnych składników brzmienia i gwarantuje bardzo wysoką jakość przy nagrywaniu całego spektrum dźwięków.

— Nowy model przenośnego rejestratora cyfrowego firmy Sony wyróżnia się najwyższą jakością — mówi James Leach, menedżer ds. marketingu w dziale dźwięku profesjonalnego (Professional Audio) Sony Europe. — Jego konstruktorzy dążyli do zapewnienia możliwie najwierniejszej reprodukcji źródłowego dźwięku rejestrowanego podczas występów instrumentalnych albo w otoczeniu natury. Rejestrator PCM-D100 wpisuje się w nową inicjatywę Sony, nazwaną „dźwiękiem o wysokiej rozdzielczości”. Jej celem jest stworzenie pełnej gamy produktów, które zapewnią miłośnikom muzyki wygodny dostęp do ulubionych nagrań cyfrowych oraz ich odtwarzanie w najwyższej możliwej jakości.

Zastosowany w rejestratorze kierunkowy mikrofon o dużej czułości jest oparty na nowo opracowanym, 15-milimetrowym module mikrofonowym o kierunkowej charakterystyce. Jego konstrukcja pozwala na dostosowanie właściwości kierunkowych do różnych warunków nagrywania, od występów małych grup do koncertów z udziałem dużego zespołu wykonawców. Nagrywając dźwięk z niewielkiej odległości, można ustawić mikrofony w konfiguracji 90° (X-Y stereo); w większych pomieszczeniach i przy nagrywaniu większych zespołów zaleca się natomiast użycie konfiguracji 120° (wide stereo). Podczas nagrywania rejestrator cechuje się dużą czułością i bardzo szerokim, sięgającym 40 kHz pasmem przenoszenia. Pozwala tym samym w pełni wykorzystać zalety zapisu w formacie DSD.

Wyposażenie modelu PCM-D100 obejmuje zaawansowany, 32-bitowy przetwornik C/A, który reprodukuje dźwięk dokładniej niż standardowe przetworniki 24-bitowe. We wzmacniaczu słuchawkowym zastosowano superkondensator EDLC (Electric Double-Layer Capacitor) o bardzo niskiej impedancji. Jego pojemność wynosi 0,33 F (330 000 μF) i jest 750 razy większa od pojemności tradycyjnych kondensatorów. W rezultacie uzyskano znacznie większą stabilność zasilania obwodu słuchawek i wierniejszą reprodukcję dźwięku o wysokiej rozdzielczości.

Tryb S/N 100dB[1] umożliwia zmniejszenie zniekształceń dźwięku i osłabienie wewnętrznych zakłóceń, które występują przy nagrywaniu i przekształcaniu sygnału analogowego na cyfrowy. Wykorzystywany w tym celu specjalny cyfrowy ogranicznik poziomu z dwoma przetwornikami A/C w każdym kanale gwarantuje niski poziom szumu i zwiększa odstęp sygnału od szumu nawet do 100 dB[2]. W urządzeniu zastosowano też standardowy ogranicznik cyfrowy, który poza normalnym sygnałem audio stale zapewnia sygnał na poziomie niższym o 12 dB. Jeżeli wejściowy sygnał przekroczy dopuszczalny poziom, rejestrator automatycznie koryguje go, nie dopuszczając do powstania zniekształceń dźwięku.

Oprócz wyjątkowej wierności dźwięku do zalet rejestratora należy bardzo długi czas pracy: przy nagrywaniu w trybie Linear PCM (192 kHz/24 bity) wynosi on 6 godzin i 35 minut, a w trybie DSD (2,8 MHz/1 bit) — około 10 godzin i 50 minut. Urządzenie umożliwia również dodanie zewnętrznej pamięci i użycie jej do bezpośredniego zapisu nagrań.

Rozpoczęcie sprzedaży rejestratora PCM-D100 w Europie zaplanowano na początek 2014 r.[1] Tryb S/N 100 i cyfrowy ogranicznik poziomu nie są zgodne z formatem DSD

[2] Przy nagrywaniu z wejścia linii

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *