Menu Zamknij

LTE Broadcast po raz pierwszy w Polsce! Plus i Ericsson pokazali transmisję rozsiewczą w technologii LTE (eMBMS).

W sobotę 30 sierpnia na Stadionie Narodowym w Warszawie po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano rewolucyjny przesył wideo poprzez sieci bezprzewodowe w technologii LTE Broadcast (eMBMS).To pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie pokazów transmisji rozsiewczej wykorzystującej mobilny Internet LTE. Transmisja w tej technologii jest realizowana do wszystkich odbiorców jednocześnie, a jej jakość jest niezależna od liczby oglądających i jest pod tym względem podobna do transmisji telewizyjnej. Użytkownicy korzystają z niej podobnie jak z telewizji i co ważne nie zużywają swojego pakietu danych i nie ponoszą opłat za zużyte MB. Sobotni pokaz odbył się dzięki współpracy sieci Plus – lidera technologii LTE w Polsce, firmy Ericsson – światowego lidera wdrożeń LTE Broadcast oraz koncernu Samsung – dostawcy urządzeń umożliwiających odbiór sygnału tej technologii. Miał on miejsce w trakcie ceremonii otwarcia FIVB Mistrzostw świata w piłce siatkowej mężczyzn Polska 2014 oraz pierwszego meczu mistrzostw, w którym Reprezentacja Polski pokonała 3:0 Serbię.

plusPrzygotowany przez Plusa i Ericssona testowy pokaz LTE Broadcast, to jak dotąd największa w Europie prezentacja transmisji rozsiewczej w technologii LTE. Po raz pierwszy system LTE Broadcast był dostępny na wszystkich trybunach na całym stadionie, a żaden z dotychczasowych pokazów nie miał tak dużej liczby odbiorców. Sygnał przesyłany w sieci LTE można było śledzić na około 300 urządzeniach Samsung Galaxy Note 3 z chipsetem Qualcomm i zainstalowaną fabrycznie aplikacją umożliwiającymi odbieranie sygnału. Śledzący przekaz mogli na wyświetlaczu telefonu zobaczyć grę pokazywaną na czterech „kanałach”. Jeden przekaz to zmontowany obraz z kilku kamer, realizowany przez Telewizję POLSAT, a dodatkowe trzy „kanały”, to obraz z trzech różnych kamer z różnymi ujęciami wydarzeń. Pozwalało to na oglądanie meczu z różnych perspektyw, dając możliwość samodzielnego wyboru i zmiany „kanału” pokazującego zawody.

„To kolejny krok w rozwoju technologii LTE, który wykonujemy, by świadczyć coraz bardziej innowacyjne usługi dla naszych klientów.” – powiedział Tobias Solorz, Prezes Zarządu Polkomtelu – „Już w krótce będzie to usługa powszechna, która umożliwi zarówno transmisje wideo ważnych wydarzeń, nadawanie filmów, jak i np. ostrzeżenia pogodowe czy informacje drogowe”.

Valter D’Avino, szef firmy Ericsson w Europie Zachodniej i Środkowej powiedział – „Wstępne rezultaty testów okazały się bardzo pozytywne – strumień wideo działał bez zarzutów. Nasze rozwiązania kolejny raz dały się poznać jako solidne, a jednocześnie elastyczne. Od wielu lat Ericsson w światowej czołówce pod względem rozwoju i implementacji nowych technologii. Test przeprowadzony z Plusem jest kolejnym dowodem na naszą gotowość do wdrażania najnowszych rozwiązań.”

9

Szczególną cechą wyróżniającą LTE Broadcast jest wykorzystanie sieci LTE do dostarczania i zapewnienie ciągłego odbiór wysokiej jakości treści wideo do nieograniczonej liczby abonentów wyposażonych w urządzenia pracujące w technologii LTE eMBMS. Sygnały pochodzące z kilku stacji komórkowych są sumowane przez telefon w celu uzyskania najlepszej możliwej jakości obrazu, co jest bardzo istotne na granicy zasięgu stacji komórkowych. Jest to możliwe dzięki temu, że każda stacja LTE emituje dokładnie ten sam sygnał wideo w tym samym zakresie częstotliwości radiowych oraz w tym samym czasie. W transmisji rozsiewczej w sieci LTE zastosowano technologię eMBMS (evolved Multimedia Broadcast Multicast Services), która pozwala na jednoczesne dostarczanie treści multimedialnych dużej liczbie odbiorców. Jej zaletą jest zmniejszenie obciążenia sieci (transmisyjnej i radiowej) oraz utrzymanie wysokiej jakości transmisji obrazu i głosu w silnie obciążonej sieci. Wykorzystując technologie przekazu sygnału video za pośrednictwem LTE Broadcast operator telefonii komórkowej alokuje część pasma transmisyjnego na ten przekaz. W tym paśmie realizowana jest transmisja do wszystkich odbiorców jednocześnie, co jest podobne do transmisji telewizyjnej. Użytkownicy oglądają przekaz, tak jak telewizję i co najważniejsze nie ponoszą opłat za wykorzystane MB, ani nie zużywają posiadanego przez siebie pakietu danych.

W sobotę 30 sierpnia 2014 r. Polska została 14 krajem na świecie, a 6 w Europie, w którym zademonstrowano LTE Broadcast, a Plus po raz kolejny znalazł się w gronie pionierów nowej technologii.

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *