Menu Zamknij

Sony prezentuje nową kamerę XDCAM PXW-X200 z pamięcią SSD

Firma Sony zaprezentowała nową kamerę wideo z obsługą pamięci SSD z rodziny XDCAM — model PXW-X200. Nowa kamera jest następcą modelu PMW-200 firmy Sony, który został dobrze przyjęty przez wielu filmowców i liczne stacje ze względu na wyjątkową jakość obrazu, jaką zapewnia jej 1/2-calowy przetwornik 3CMOS, oraz możliwość zapisu w formacie MPEG HD422 (50 Mb/s). Nowy model PXW-X200 przenosi wydajność operacyjną na kolejny poziom, oferując udoskonalony, 1/2-calowy przetwornik Exmor™ 3CMOS, nowy obiektyw z 17-krotnym zoomem, a także możliwość zapisu w formacie XAVC Intra/Long GOP z 10-bitowym próbkowaniem 4:2:2. W efekcie kamera zapewnia wysoką jakość obrazu Full HD (1920×1080), wysoką czułość (F12 w trybie 1080/59,94i, F13 w trybie 1080/50i), niski poziom szumu (stosunek sygnału do szumu wynoszący 58 dB) oraz szeroki zakres dynamiczny — co jest bardzo istotne podczas profesjonalnego filmowania w trudnych warunkach oświetleniowych.

PXW-X200 (1)Poza udoskonalonym przetwornikiem, obiektywem oraz obsługą kodeków, nowa kamera przewyższa poprzedni model PMW-200 dzięki nowym funkcjom łączności bezprzewodowej / NFC (Near Field Communication), dwóm gniazdom na karty pamięci SxS, umożliwiającym jednoczesny zapis(*1), stopce Multi-Interface (MI)(*2) oraz zapisowi danych GPS(*3). Funkcje te znacząco zwiększają wydajność pracy kamery PXW-X200 i sprawiają, że jest doskonałym wyborem w przypadku różnych profesjonalnych zastosowań, takich jak gromadzenie aktualnych wiadomości, produkcje dla stacji telewizyjnych, tworzenie filmów dokumentalnych, filmowanie imprez, ślubów, uroczystości, a także produkcje firmowe i inne.

„Model PXW-X200 naprawdę podwyższa granice wydajności w swojej klasie kamer. Półcalowy przetwornik obrazu w połączeniu z obiektywem z 17-krotnym zoomem, próbkowaniem 4:2:2 i funkcjami łączności bezprzewodowej sprawiają, że profesjonalni filmowcy otrzymują narzędzie najwyższej klasy do pozyskiwania materiałów wideo” — mówi Robbie Fleming, kierownik ds. marketingu produktów, Sony Professional, Sony Europe. „Kamera PXW-X200 ma razem z pozostałymi produktami z rodziny XDCAM zapewniać wszystkim klientom funkcjonalność i wygodę związaną z organizacją pracy i pozwolić im uzyskiwać doskonałą wydajność operacyjną w zastosowaniach, gdzie czas realizacji jest czynnikiem krytycznym”

Wysoka jakość obrazu dzięki 1/2-calowemu przetwornikowi Exmor™ 3CMOS

Kamera PXW-X200 jest wyposażona w trzy 1/2-calowe przetworniki Exmor™ CMOS, które zapewniają rozdzielczość Full HD (1920×1080) bez interpolacji pikseli. Przetwornik obrazu oferuje 2,07 miliona efektywnych pikseli oraz w połączeniu z technologią cyfrowego przetwarzania sygnału firmy Sony zapewnia szeroki zakres dynamiczny, niski poziom szumu (stosunek sygnału do szumu wynoszący 58 dB) oraz wysoką czułość F12 w trybie 1080/59,94i i F13 w trybie 1080/50i — co jest bardzo istotne dla profesjonalistów filmujących w trudnych warunkach oświetleniowych.

Nowy obiektyw z 17-krotnym zoomem i ręcznymi pierścieniami regulacyjnymi

Kluczową cechą modelu PXW-X200 jest nowoopracowany obiektyw z 17-krotnym zoomem. Firmie Sony udało się zachować jego bardzo kompaktowe rozmiary przy dopasowaniu konstrukcji do 1/2-calowego przetwornika obrazu. Obiektyw oferuje ogniskowe w zakresie od 29,3 mm do 499 mm (odpowiednik dla formatu 35 mm), odpowiednie do rejestracji większości imprez i innych zastosowań. Obiektyw jest także wyposażony w trzy niezależne ręczne pierścienie regulacji powiększenia / ostrości / przysłony, każdy z nich z fizycznymi ogranicznikami ruchu na końcach zakresu i oznaczeniami wartości bezwzględnych w celu precyzyjnej regulacji podczas filmowania w profesjonalnych zastosowaniach.

Bezprzewodowe przesyłanie strumieniowe(*4) i funkcje przesyłania plików

Aby wyjść naprzeciw obecnym potrzebom profesjonalistów, kamera PXW-X200 została wyposażona w funkcje łączności bezprzewodowe, w tym w funkcję NFC, obsługiwaną jednym dotknięciem. Po dołączeniu modułu bezprzewodowego IFU-WLM3, dostarczonego wraz z urządzeniem, funkcje zdalnego sterowania i monitorowania mogą być wykonywane z tabletu lub smartfonu przy użyciu aplikacji Content Browser Mobile. Ponadto po połączeniu ze sprzedawanymi oddzielnie routerami internetowymi pliki proxy lub pliki z materiałem o wysokiej rozdzielczości mogą być przesyłane do serwera w chmurze. Umożliwia to rozpoczęcie procesu edycji jeszcze wtedy, gdy nadal odbywa się rejestrowanie materiału wideo. Funkcja ta działa w podobny sposób jak adapter bezprzewodowy CBK-WA100 firmy Sony.

Dodatkowo zostanie udostępniona funkcja strumieniowania na żywo(*4) w ramach przyszłej aktualizacji oprogramowania układowego. Po dołączeniu sprzedawanego oddzielnie modułu LTE USB(*5) materiały wideo i audio na żywo mogą być przesyłane strumieniowo, oglądane i zapisywane w zdalnej lokalizacji.

Obsługa wielu formatów, w tym wysokiej jakości formatu XAVC i formatu MPEG HD422

PXW-X200 (7)Kamera PXW-X200 skutecznie kompresuje obrazy o rozdzielczości Full HD (1920×1080) przy użyciu kodeka MPEG-4 AVC/H.264 oraz może rejestrować obrazy w formacie XAVC z użyciem 10-bitowego próbkowania 4:2:2. W formacie XAVC użytkownik ma do wyboru kompresję wewnątrzklatkową przy maksymalnej szybkości 112 Mb/s oraz kompresję o wysokiej wydajności Long GOP przy szybkości 50/35/25 Mb/s. Poza formatem XAVC Intra/Long GOP kamera PXW-X200 rejestruje także obrazy w formatach MPEG HD422 (50 Mb/s), MPEG HD420 (35/25 Mb/s), MPEG IMX (50 Mb/s) i DV (25 Mb/s). W formatach XAVC i MPEG HD422 rejestrowane są cztery kanały 24-bitowego dźwięku LPCM, 48 kHz, natomiast w formacie MPEG HD420 — cztery kanały 16-bitowego dźwięku LPCM, 48 kHz. Obsługa wielu formatów jest pomocna w różnych zastosowaniach kamery. Można ją także odpowiednio dostosować do wymagań użytkowników. Obsługa stosowanych na całym świecie formatów XDCAM HD422 i XAVC sprawia, że kamera PXW-X200 zapewnia szybką i intuicyjną organizację pracy oraz większą wygodę.

Cechy kamery PXW-X200 — idealne dla profesjonalistów

 • Stopka Multi-Interface (MI), umożliwiająca dołączenie akcesoriów, takich jak opcjonalna lampa HVL-LBPC czy bezprzewodowy system mikrofonowy z serii UWP-D bez kabli XLR i akumulatora
 • Zapis danych GPS jako metadanych
 • Interfejs 3G-SDI umożliwiający przesyłanie sygnału wyjściowego 1080/59,94P, 50P
 • Funkcja nagrywania z efektem zwolnionego i przyspieszonego tempa (dostępna w przypadku formatów XAVC Intra, XAVC Long GOP, MPEG HD422 i MPEG HD420)
 • Funkcja profili obrazu (Gamma, Matrix itp.)
 • Wejście Genlock, wejście/wyjście kodu czasowego, umożliwiające filmowanie z użyciem wielu kamer
 • Funkcje wspomagania regulacji ostrości (Colour Peaking, MF Assist, One-push AF, Focus Magnification)
 • 3,5-calowy panel LCD QHD (RGB 960×540)

Kamera wideo będzie dostępna w sprzedaży od listopada 2014 r.

*1 Jednoczesny zapis jest aktywowany przez aktualizację wersji oprogramowania układowego, którą zaplanowano na początek 2015 r.

*2 Funkcja stopki Multi-Interface (MI) jest aktywowana przez aktualizację oprogramowania układowego, którą zaplanowano na początek 2015 r.

*3 Funkcja GPS jest aktywowana przez aktualizację wersji oprogramowania układowego, którą zaplanowano na początek 2015 r.

Podziel się na:
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *