Menu Zamknij

Kolejny pies specjalistyczny od Vectry dla osoby niepełnosprawnej

Czoka to pierwszy w Polsce pies terapeutyczny dla dziecka z Zespołem Downa. Vectra przekaże go rodzinie wybranej drogą konkursu. Po zakończeniu szkolenia, prowadzonego przez katowicką Fundację Dogiq, Czoka będzie pomagać rodzicom dziecka z zespołem Downa w jego terapii.

To piąty pies specjalistyczny, którego Vectra nieodpłatnie przekaże osobie niepełnosprawnej. Prezentacja Czoki odbyła się 8 października podczas spotkania na Uniwersytecie Gdańskim zorganizowanego dla rodziców dzieci z Zespołem Downa oraz dla osób zajmujących się edukacją i rehabilitacją tego typu dzieci. Podczas spotkania rodzice oraz opiekunowie dzieci niepełnosprawnych mogli zapoznać się z nowoczesnymi metodami tworzenia nowych ścieżek rozwoju dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.

CZOKA – METRYCZKA PSA:

piesImię rodowodowe: Azgard for Dogiq
Imię Czoka wybrali pracownicy Vectry drogą
konkursu
Data urodzenia: 1 lutego 2014 roku
Rasa: labrador retriever
Kolor: czekoladowy
Nr chip: 900032001936400
Płeć: suka
Kategoria: pies terapeutyczny dla dziecka z Zespołem Downa

Edukacja Czoki rozpoczęła się w wieku czterech miesięcy, od uczestnictwa w psim przedszkolu. Obecnie Czoka jest w trakcie szkolenia podstawowego i z dumą nosi uprząż „psa terapeutycznego w trakcie nauki”. Bierze już udział w poważnych pokazach umiejętności psów asystujących osobom niepełnosprawnym – obecnie w VI Gdyńskich Warsztatach dla Osób Niepełnosprawnych z Psami Asystującymi. Podczas pokazów jest bardzo skoncentrowana na swojej trenerce i zbiera największe
oklaski publiczności. Nie przeszkadza jej gwar dookoła ani towarzystwo innych psów. W czasie wolnym od zajęć Czoka, jak każdy młody piesek, uwielbia relaks w ogródku i kąpiele wodne.

Vectra podaruje Czokę rodzinie opiekującej się Dzieckiem z Zespołem Downa, wybranej drogą konkursu. Osoby zainteresowane powinny zgłosić zamiar otrzymania formularza zgłoszeniowego drogą mailową na adres kontakt@dogiq.info. Przekazanie psa wybranej rodzinie nastąpi w połowie grudnia bieżącego roku. Czoka będzie wtedy gotowa do podjęcia końcowego etapu szkolenia już z jej docelowymi opiekunami.

Zespół Downa to najczęstsza przyczyna niesprawności intelektualnej diagnozowana u dzieci.
Statystycznie występuje raz na 700 urodzeń. Oznacza to, że co roku średnio 600 polskich rodzin musi podjąć wysiłek opieki i terapii dziecka z tym schorzeniem. Terapia z udziałem psa może być znakomitą pomocą – zaktywizuje dziecko ruchowo, pomagając doskonalić sferę ruchu poprzez ćwiczenia wykonywane we współdziałaniu ze zwierzęciem, nauczy obowiązkowości i odpowiedzialności za żywą istotę, rozwijając samodzielność.

Pies Czoka to kontynuacja współpracy Vectry i Fundacji DogIQ, mającej na celu pomoc osobom niepełnosprawnym. Wcześniej Vectra przekazała cztery psy specjalistyczne. Pierwszym była Vectra wyszkolona do pomocy osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim – otrzymała ją Anna Dobkowska z Gdyni. Drugi pies Rafi, pomagający osobie poruszającej się o kulach, trafił do Agnieszki Płeszki, mieszkanki Gdańska. Trzecim psem był Pefo, pierwszy w Polsce pies, który odbył specjalistyczny, kilkumiesięczny trening zaprojektowany z myślą o pracy na rzecz osoby niedosłyszącej. Trafił do Moniki Rykaczewskiej z Warszawy. Ostatnio przekazany piesek Prestiż pomaga w aktywnym życiu rodzinnym i zawodowym Kamilowi Osakowi, mieszkańcowi województwa podkarpackiego, osobie
niepełnosprawnej poruszającej się wyłącznie na wózku.

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *