Menu Zamknij

Przyszłość bezprzewodowej sieci LAN: AVM prezentuje na żywo technologię multi-user MIMO 4 x 4

W czasie targów Broadband World Forum w Amsterdamie, AVM zaprezentuje po raz pierwszy na żywo działanie routera FRITZ!Box, obsługującego przyszłościowy standard Wireless AC Wave 2. Technika multi-user (MU) Multiple Input Multiple Output (MIMO) wykorzystuje wariant Wireless AC, pracujący na czterech strumieniach danych w paśmie 5 GHz. Integracja tej nowej technologii, wbudowanej w nowy bezprzewodowy chipset marki Qualcomm, wykorzystany w routerach FRITZ!Box, pozwala udostępnić najlepszą sieć bezprzewodową smartfonom i tabletom. Standard Wave 2 zwiększa wydajność technologii Wireless AC i jest szczególnie korzystny w sieciach domowych, gdzie wykorzystywane są liczne terminale bezprzewodowe. Każde urządzenie sieciowe, niezależnie od obsługiwanej technologii bezprzewodowej, będzie mogło skorzystać z zalet nowej technologii ze względu na większą prędkość przesyłu, mniejsze opóźnienia i niższe zużycie energii elektrycznej. Cechy te sprawiają, że technologia MU-MIMO jest obiecującym rozwinięciem standardu Wireless AC, w szczególności dla coraz popularniejszych zastosowań, wymagających równoczesnej transmisji mediów strumieniowych i wideo na żądanie.

AVM Multi-User MIMOSingle-user MIMO kontra multi-user MIMO

Najnowsze technologie bezprzewodowe, nie wyłączając Wireless AC, bazują na architekturze single-user MIMO. Tylko jedno urządzenie otrzymuje dane w określonym przedziale czasu, z wykorzystaniem pełnej przepustowości sieci do przesłania jednej partii danych. Najpierw pierwsze urządzenie odbiera i wysyła dane, a dopiero potem następne. Nowa technologia MU-MIMO udoskonala transmisję w bezprzewodowej sieci LAN, gdyż dane mogą być przesyłane pomiędzy punktem dostępu, a kilkoma terminalami równocześnie. Taka technika pozwala niemal trzykrotnie zwiększyć przepustowość dostępną dla danego urządzenia. Dodatkowa funkcja o nazwie grupowanie MU-MIMO wykrywa, czy bezprzewodowy klient jest urządzeniem stacjonarnym (telewizor / PC), czy mobilnym (smartfon/tablet) dokonując optymalizacji sposobu, w jaki punkt dostępu (FRITZ!Box) się z nimi komunikuje.

Pokaz zastosowania MU-MIMO w układzie 4 x 4: zwiększenie wydajności  bezprzewodowej sieci lokalnej

Routery FRITZ!Box obsługujące technologię Wireless AC Wave 2 i posiadające chipset ze wsparciem MU-MIMO 4 x 4 oferują transfer danych brutto rzędu 1733 Mbit/s w paśmie 5-GHz. W takim układzie, urządzenia zgodne z standardem MU-MIMO, mogą komunikować się niezależnie z routerem FRITZ!Box, jako że każde z nich wykorzystuje swój własny strumień danych, realizowany przez Wireless AC Wave 2. Taka funkcjonalność znacząco zwiększa przepustowość transmisji poszczególnych klientów. W czasie BBWF, AVM wykaże, że zastosowanie technologii MU-MIMO w układzie złożonym z jednego routera FRITZ!Box i  kilku klientów (np. notebooków, czy smartfonów), wyposażonych w karty Wireless AC obsługujące MU-MIMO, pozwala na niemal trzykrotne zwiększenie przepustowości. Wszystkie urządzenia sieciowe mogą równocześnie komunikować się z routerem FRITZ!Box i korzystać z pełnej przepustowości strumienia danych Wireless AC, z prędkościami rzędu 433 Mbit/s brutto. Dostępne medium bezprzewodowe jest więc wykorzystane w najwyższym możliwym stopniu, a całościowa przepustowość znacząco wzrasta. W takim zastosowaniu nawet starsze urządzenia bezprzewodowe, zaprojektowane do pracy w trybie single-user MIMO, odniosą korzyść w postaci dłuższego czasu dostępności do medium.

Najważniejsze cechy demonstrowanego na żywo rozwiązania MU-MIMO 4 x 4

¬  Router FRITZ!Box z bezprzewodowym chipsetem Qualcomm, obsługującym cztery strumienie danych i trzy terminale Wireless AC

¬  Standard Wireless AC (IEEE 802.11ac wave 2):MU-MIMO w paśmie 5-GHz (równoczesna transmisja danych z wieloma urządzeniami)

¬  Udoskonalenia: wyższy transfer danych, mniejsze opóźnienia i zużycie energii przez wszystkie urządzenia Wireless AC

¬  Większa przepustowość nawet w przypadku użycia starszych urządzeń w bezprzewodowej sieci LAN

¬  Mechanizm grupowania klientów wykrywa czy terminal jest stacjonarny, czy mobilny, w celu optymalizacji transmisji w bezprzewodowej sieci lokalnej

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *