Menu Zamknij

Rośnie konkurencja na rynku gazu!

Tylko w tym roku liczba podmiotów, które dokonały zmiany sprzedawcy gazu wzrosła czterokrotnie. Do końca III kw. 2014 r. Urząd Regulacji Energetyki odnotował 2 011 zmian sprzedawcy gazu, podczas gdy do końca ub. roku było ich tylko 429. Zaczął się ruch na rynku gazu. Sprzedawcy walczą o klienta, chociaż świadomość nt. możliwości zmiany sprzedawcy gazu wśród konsumentów jest wciąć niska. Wzrost dynamiki zmiany sprzedawcy gazu to miarodajny czynnik pokazujący rozwój konkurencji na rynku błękitnego paliwa.

Plac mniej za gaz w swoim domuMimo, że liczba podmiotów, które zmieniły sprzedawcę gazu nie jest wysoka to z roku na rok przybywa zarówno gospodarstw domowych i instytucji decydujących się na wybór alternatywnej oferty zakupu gazu. W 2011 r. odnotowano jedynie kilka przypadków zmiany sprzedawcy gazu, w 2012 r. ich liczba zwiększyła się do 210, w 2013 r. do 429, żeby osiągnąć ponad 2000 zmian w bieżącym roku. Ten dynamiczny wzrost związany jest z przyznaniem w połowie tego roku przez URE taryf na sprzedaż gazu alternatywnym sprzedawcom.

Od czerwca nasi klienci oprócz możliwości zmiany sprzedawcy energii mogą również dokonać zmiany sprzedawcy gazu. Jesteśmy pierwszym alternatywnym sprzedawcą gazu kierującym swoja ofertę do klientów indywidualnych. Od 2007 roku każdy konsument ma prawo do zmiany sprzedawcy zarówno gazu jak i energii– mówi Ilona Mroczek, Project Manager Energetycznego Centrum SA, niezależnego sprzedawcy gazu i prądu.

Wciąż niewiele osób wie, że zmiana podmiotu sprzedającego błękitną energię  jest obecnie tak prosta jak zmiana operatora sieci komórkowej. Wszelkie formalności związane ze zmianą sprzedawcy przejmuje na siebie nowy podmiot a umowę można podpisać nie wychodząc z domu. Podobnie wygląda sytuacja na rynku energii elektrycznej, gdzie konsumenci jednak dużo częściej dokonują zmiany. Na koniec tego roku liczba gospodarstw domowych, które zmieniły sprzedawcę energii elektrycznej przekroczyła 260 tys.

Według informacji dostępnych na stronie internetowej Urzędu Regulacji Energetyki* można zaobserwować ponad 6-krotny wzrost liczby zmian sprzedawcy gazu w III kw. 2014 r. w porównaniu do kwartału poprzedniego. W większości są to zmiany w segmencie odbiorców z grup taryfowych W1-4, czyli wśród gospodarstw domowych. Spośród ogółu zmieniających dostawcę stanowią one ponad  71 proc. To właśnie mieszkańcy domków jednorodzinnych,  gdzie do ogrzewania używany jest  gaz na zmianie sprzedawcy mogą zaoszczędzić najwięcej bo nawet kilkaset złotych rocznie.

URE podkreśla, że zwiększająca się liczba zmian sprzedawcy błękitnego paliwa z kwartału na kwartał to pozytywny zwiastun rozwoju konkurencyjnego rynku gazu w Polsce.

*http://www.ure.gov.pl/pl/liberalizacja-rynku-ga/5915,Dynamiczny-wzrost-liczby-zmian-sprzedawcow-gazu.html

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *