Menu Zamknij

MSZ: na wakacje z iPolakiem

– MSZ informuje:

Zabierasz smartfon lub tablet na wakacje? Pamiętaj, by zainstalować na nich aplikację „iPolak” przygotowaną przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dzięki niej podróż będzie bardziej bezpieczna. Możesz też skorzystać z internetowego poradnika polakzagranica.msz.gov.pl.

Na lato 2015 MSZ przygotowało zupełnie nową wersję bezpłatnej aplikacji iPolak i poradnika www.polakzagranica.msz.gov.pl. Oba produkty zostały wzbogacone o przydatne dla użytkowników funkcje i dostosowane do wymagań nowoczesnych urządzeń.

iPolak (www.msz.gov.pl/ipolak) to niezbędnik w podróży. Wskaże drogę do najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej, podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu czy jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata. Z aplikacji dostępnej dla urządzeń z systemami operacyjnymi iOS, Android i Windows Phone można też dowiedzieć się np. czy podróż do wybranego kraju wiąże się ze szczególnymi niebezpieczeństwami, czy potrzebujemy wizy, a także zapoznać się z opisami sytuacji w poszczególnych państwach, aktualizowanymi przez Departament Konsularny MSZ. Opisy te można również pobrać w formie plików PDF, wydrukować i zabrać ze sobą na wakacje.

Aplikacja iPolak w łatwy sposób umożliwia też zapoznawanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, w których obowiązuje czterostopniowa skala (od „zachowaj zwykłą ostrożność”, po „opuść natychmiast”). Dzięki telefonowi alarmowemu, wybieranemu jednym przyciskiem S.O.S., w niebezpiecznej sytuacji użytkownik smartfonu czy tabletu łatwo skontaktuje się z najbliższą polską placówką dyplomatyczną.

W nowej wersji aplikacji można również korzystać z powiadomień push wysyłanych przez MSZ do wybranych grup użytkowników, przebywających w miejscach, w których zaistnieją niebezpieczne sytuacje (np. trzęsienie ziemi).

Aby nie narażać turystów na zbędne koszty iPolak działa także w wersji offline, ale do pobrania najnowszych aktualizacji i ostrzeżeń trzeba skorzystać z Internetu.

Kto nie chce pobierać aplikacji, może odwiedzić nową wersję internetowego poradnika „Polak za granicą” (www.polakzagranica.msz.gov.pl), która prezentuje aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju. Jej użytkownicy nie mogą jednak korzystać z dodatkowych funkcji dostępnych w iPolaku (m.in. przycisku S.O.S, powiadomień wysyłanych przez MSZ czy też treści dostępnych offline).

Przed wakacyjną wyprawą warto skorzystać także z innych narzędzi konsularnych MSZ, które zwiększają bezpieczeństwo w czasie podróży.

Dzięki serwisowi „Odyseusz” (www.odyseusz.msz.gov.pl) można w łatwy sposób zarejestrować swój wyjazd do innego kraju. Dane zgromadzone w systemie w razie niebezpiecznych sytuacji pomagają polskim służbom konsularnym w prosty sposób zlokalizować Polaków w każdym zakątku świata i szybciej udzielić im pomocy. Bezpłatna rejestracja podróży trwa tylko kilka minut.

Użytkownicy mediów społecznościowych przydatne informacje znajdą także na twitterowym koncie @PolakZaGranica, prowadzonym przez MSZ.

Więcej informacji na temat wszystkich przygotowanych przez MSZ narzędzi konsularnych pomocnych w podróży można znaleźć na stronie: www.msz.gov.pl/wakacje.

Źródło informacji: MSZ

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *