Menu Zamknij

Aplikacje w Google Play kradły hasła i loginy do Facebooka  

Eksperci z firmy antywirusowej ESET przeanalizowali dwie nowe próbki szkodliwego oprogramowania, które występowało w Google Play i kryło się w grach Cowboy Adventure i Jump Chess. Aplikacje zawierały trojana, którego zadaniem było pozyskanie danych logowania do konta na Facebooku. Eksperci bezpieczeństwa ESET udzielają 4 rad, jak uchronić się przed złośliwym oprogramowaniem pobierając aplikacje z Google Play.

Fałszywe okno do logowania na Facebooku podczas uruchamiania aplikacjiCowboy Adventure to stosunkowo popularna gra i prawie 1 mln użytkowników mogło wpaść w pułapkę. Na czym polega zasadzka? Po uruchomieniu aplikacji na urządzeniach z systemem Android, wyświetla się fałszywe okno logowania do Facebooka. Jeśli ofiara wpadnie w pułapkę i poda swoje dane, to zostaną one wysłane prosto do serwera kontrolowanego przez cyberprzestępców. Co ciekawe, gry zainfekowane trojanem, którego ESET wykrywa jako Android/Spy.Feabme.A, były w pełni funkcjonalne.

Pomimo tego, że liczba potencjalnych ofiar mogła wynosić nawet milion, liczba użytkowników, którzy wpadli w pułapkę, jest dużo mniejsza. Wszystko to dzięki komentarzom innych uczestników, którzy ostrzegali przed zagrożeniem i pobraniem gry. Aplikacja Cowboy Adventure z trojanem była dostępna w Google Play od co najmniej 16 kwietnia 2015, czyli od dnia ostatniej aktualizacji. Nie wiadomo, czy wcześniejsza wersja również zawierała złośliwe oprogramowanie. Obecnie nie można pobrać już tej aplikacji z Google Play.

Eksperci ESET udzielają 4 rad, jak uchronić się przed złośliwym oprogramowaniem pobierając aplikacje z Google Play:

  1. Ściągaj aplikacje tylko od zaufanych firm – zminimalizujesz w ten sposób ryzyko zainfekowania swojego urządzenia złośliwym oprogramowaniem.
  2. Ostrzegawcze komentarze użytkowników aplikacjiSprawdzaj zawsze komentarze użytkowników – mogą oni ostrzegać, np. o podejrzanym oknie do logowania, jak to miało miejsce w przypadku zainfekowanych gier.
  3. Należy także zawsze zwrócić uwagę na uprawnienia, jakich żąda aplikacja i zrezygnować z instalacji tej, która wymaga ich za dużo. Aplikacja podająca prognozę pogody nie musi mieć dostępu do wiadomości czy zdjęć.
  4. Zainstaluj na swoim urządzeniu mobilnym oprogramowanie antywirusowe, które wykrywa złośliwe aplikacje, trojany i inne zagrożenia.
Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *