Menu Zamknij

Ogłoszono skład jury największego światowego konkursu fotografii

Ogłoszono skład jury IX edycji Sony World Photography Awards — największego na świecie konkursu fotograficznego, którego organizatorem jest World Photography Organisation (WPO). W komisji sędziowskiej zasiądzie wiele uznanych postaci z branży. Ich zadaniem będzie odkrywanie i nagradzanie najlepszych zdjęć wykonanych w 2015 roku.

A group of red flamingos arguing. Their noisy encounter accompanies their red bodies as they were ballet dancers with tutus.

Jury

Honorowy Komitet Sędziowski konkursu profesjonalnego 2016 tworzą:

 • Kategorie „Sztuka”: David Campany (przewodniczący), pisarz i kurator (Wielka Brytania); Karen Knorr, fotografik i profesor University for the Creative Arts (USA/Wielka Brytania); Jean Jacques Naudet, przewodniczący komitetu redakcyjnego magazynu L’Oeil de la Photographie (Francja); Mariko Takeuchi, krytyk fotografii, kurator i profesor wizytujący Uniwersytetu Sztuki i Wzornictwa w Kioto (Japonia).
 • Kategorie dokumentalne: Dominique Green (przewodnicząca), konsultantka (Wielka Brytania); Emma Lynch, fotoedytor strony internetowej BBC Global News (Wielka Brytania); Julien Jourdes, współzałożyciel i dyrektor wykonawczy serwisu Blink.la (USA); Fiona Rogers, menedżer ds. rozwoju globalnego w agencji Magnum Photos (Wielka Brytania).

Przewodniczącym jury konkursu otwartego będzie Jael Marschner, główny fotoedytor w firmie Time Out (Wielka Brytania). W jury konkursu studenckiego zasiądą: Simon Bainbridge, przewodniczący komitetu redakcyjnego British Journal of Photography (Wielka Brytania); Mark Murrmann, fotoedytor w serwisie Mother Jones (USA) i Matthew Tucker, fotoedytor w BuzzFeed UK (Wielka Brytania).

Nagrody i wypowiedzi

Co roku finaliści i zwycięzcy zyskują międzynarodowy rozgłos oraz okazję do promowania i sprzedaży swoich prac za pośrednictwem World Photography Organisation.

Oto co powiedzieli laureaci poprzednich edycji:

Mnóstwo wzmianek w prasie, zainteresowanie całego świata… Dowód uznania, jaki otrzymałam od tak prestiżowej organizacji i jury, jak również od społeczności miłośników fotografii, miał dla mnie ogromne znaczenie, zarówno w wymiarze osobistym, jak i zawodowym. Dodatkowy rozgłos przysporzył mi nowych klientów i jakościowo powiększył krąg odbiorców moich prac. W rezultacie podpisałam umowę z cudowną galerią, otrzymuję też wiele zamówień”. Sophie Gamand, zdobywczyni I nagrody w kategorii „Portret” w 2014 r.

„Dzięki konkursowi poznałem wielu wspaniałych ludzi z branży i nawiązałem sporo przydatnych kontaktów”, dodaje niemiecki fotografik Mario Wezel, zwycięzca kategorii profesjonalnej „Ludzie” w 2014 r. „Zdobyłem tez duży rozgłos. W konkursie Sony World Photography Awards podoba mi się to, że nie jest on przeznaczony dla samej branży, lecz także dla szerszej publiczności, która uczy się dzięki niemu doceniać fotografię”.

„Sony World Photography Awards to jedna z najlepszych okazji do zdobycia sławy”, dodaje Hiszpan Jaime Massieu, zeszłoroczny zwycięzca kategorii „Ułamek sekundy” w konkursie otwartym. „Ryzyko jest żadne, za to możliwości nieograniczone. Nie ma więc powodu, by nie spróbować swoich sił”.

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni na ceremonii wręczenia nagród, która odbędzie się 21 kwietnia w Londynie. Stawką jest najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony, publikacja zdjęć w okolicznościowym albumie, a także nagrody pieniężne w wysokości 25 000 dolarów dla zwycięzcy konkursu profesjonalnego oraz 5000 dolarów za I miejsce w konkursie otwartym.

Prace wszystkich laureatów i zwycięzców będzie można oglądać od 22 kwietnia do 8 maja w londyńskim Somerset House w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2016.

Terminy

Przyjmowanie prac konkursowych kończy się za siedem tygodni. Fotografowie z całego świata mogą je bezpłatnie zgłaszać za pośrednictwem witryny www.worldphoto.org/swpa

Obowiązują następujące graniczne terminy zgłoszeń:

Konkurs profesjonalny: 12 stycznia 2016 r. — 14 kategorii podzielonych na dwa gatunki; ocenie podlega całość zgłoszonego materiału.

Konkurs otwarty: 5 stycznia 2016 r. — 10 kategorii, w których oceniane będzie pojedyncze zdjęcie.

Konkurs młodzieżowy: 5 stycznia 2016 r. — dla młodych fotografów w wieku od 12 do 19 lat. Trzy kategorie tematyczne, jury ocenia pojedyncze zdjęcie.

National Awards: 5 stycznia 2016 r. — nagroda dla najlepszego zdjęcia zrobionego przez fotografa z danego kraju; udział biorą uczestnicy z ponad 50 krajów.

Konkurs studencki: 4 grudnia 2015 r. — dla utalentowanych, początkujących fotografów uczęszczających na kursy lub studia fotograficzne na dowolnym poziomie; tę imprezę wspiera British Journal of Photography.

Pełną listę kategorii konkursowych można znaleźć pod adresem www.worldphoto.org/swpa

Na konkurs Sony World Photography Awards 2015 wpłynęły ogółem 173 444 zgłoszenia ze 171 krajów. Nagrodę L’Iris d’Or i tytuł Fotografa Roku 2015 w konkursie profesjonalnym otrzymał John Moore z agencji Getty Images. Doroczna wystawa prac zwycięzców i finalistów odbyła się w londyńskim Somerset House, a odwiedziła ją rekordowa liczba 33 394 gości.

Więcej informacji o Sony World Photography Awards i World Photography Organisation można znaleźć na www.worldphoto.org.

Informacje uzupełniające

 • Wszystkie prace na Sony World Photography Awards można bezpłatnie zgłaszać pod adresem www.worldphoto.org. Pod tym samym adresem zamieszczone są zasady dokonywania zgłoszeń.

Najważniejsze daty

 • 23 lutego 2016 r. — ogłoszenie finalistów konkursu profesjonalnego, otwartego i młodzieżowego
 • 1 marca 2016 r. — ogłoszenie finalistów konkursu studenckiego
 • 15 marca 2016 r. — ogłoszenie zwycięzców konkursu National Award
 • 29 marca 2016 r. — ogłoszenie zwycięzców konkursu otwartego i dla młodzieży
 • 21 kwietnia 2016 r. — gala Sony World Photography Awards w Londynie i ogłoszenie zdobywcy nagrody L’Iris d’Or oraz tytułu Fotografa Roku, zwycięzców w poszczególnych kategoriach profesjonalnych oraz zdobywców tytułów Fotografa Roku w konkursie otwartym, konkursie dla młodzieży i konkursie studenckim
 • Od 22 kwietnia do 8 maja — wystawa Sony World Photography Awards 2016 w londyńskim Somerset House
Podziel się na:
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *