Menu Zamknij

5 sposobów na budowanie własnej bazy kontaktów w komunikacji SMS

Kampania SMS to skuteczne narzędzie zwiększania sprzedaży i sprawdzony kanał komunikacji z klientem. Jej efektywność zależy w dużej mierze od dokładnego zaplanowania działań marketingowych. Zbudowanie bazy kontaktów to pierwszy etap projektowania komunikacji SMS. Każdy sam chciałby decydować czy i od kogo dostawać SMS-y, dlatego warto świadomie podjąć decyzję dotyczącą sposobu pozyskania danych.

2Własna baza kontaktów – wyższa skuteczność kampanii marketingowej

Istnieją dwie metody pozyskiwania leadów. Pierwsza z nich to zakup lub wynajęcie bazy danych od firm zewnętrznych (tzw. brokerów).

Jest to sposób łatwy i szybki, jednak koszt jego zastosowania może kilkukrotnie przewyższać koszt wysyłki SMS. Zakupioną bazę można wykorzystać tylko raz, a dodatkowo zabieg może wpłynąć negatywnie na wizerunek firmy (nieprawidłowe kontakty, ryzyko odebrania wiadomości jako spamu). Druga, znacznie efektywniejsza metoda, to stworzenie własnej bazy kontaktów, którą w przyszłości możemy wielokrotnie wykorzystywać i na bieżąco rozbudowywać. Chociaż wiąże się ona z dłuższym czasem potrzebnym na pozyskanie rekordów i koniecznością podjęcia kreatywnych działań, to przynosi wymierne korzyści w postaci wysokiego wskaźnika otwarcia (tzw. Open Rate).

Pięć sposobów na zbudowania bazy kontaktów

Stworzenie własnej bazy danych to proces, który wymaga zaangażowania i kreatywnych działań ze strony firmy. Istnieją jednak metody, które znacznie ułatwiają pozyskanie wartościowych kontaktów.

1. Inicjatywa po stronie konsumenta – numery dedykowane

Jednym ze sposobów na pozyskanie leadów jest wykupienie dedykowanego numeru, na który mogą pisać obecni lub potencjalni klienci w celu pozyskania danej usługi lub produktu. Najlepiej jeżeli ma on formę tzw. Short Code’u. Jest to skrócony, 4- lub 5-cyfrowy numer – łatwy do zapamiętania, bez podwyższonej płatności. Jak zmobilizować konsumentów do wysyłania wiadomości na numer dedykowany?

Usługę Short Code wykorzystał w efektywny sposób twórca polskiego startupu Cardio Watch (narzędzia do kontrolowania ciśnienia i wysyłania pomiarów bezpośrednio do lekarza). Przed wystąpieniem na antenie programu telewizyjnego aktywował prosty, czterocyfrowy numer i podpiął go do systemu platformy do masowej wysyłki SMS. Następnie zachęcił telewidzów do zgłoszenia się na darmowe testy urządzenia – widzowie musieli jedynie wysłać SMS o treści „TAK” na wskazany numer. Tym sposobem udało się pozyskać około 1200 zgłoszeń w przeciągu zaledwie kilkunastu minut.

2. Strona internetowa – miejsce pozyskiwania kontaktów

Witryna internetowa to podstawowe źródło wiedzy na temat firmy czy instytucji. Z jednej strony odwiedzają ją konsumenci już zainteresowani marką, z drugiej internauci poszukujący produktów lub usług. Obie grupy mogą być ciekawe tego, co dzieje się w firmie czy branży i często decydują się na otrzymywanie popularnego newslettera, który może również przybrać formę SMS-ową.

Udostępnienie możliwości dopisania się do newslettera na stronie internetowej zapewnia więc źródło wartościowych kontaktów. Wysyłanie informacji w formie SMS-a sprawia, że komunikacja online przenosi się do sfery offline. Newsletter SMS-owy dociera do klienta szybciej niż standardowy mailing oraz zapewnia kontakt, nawet gdy użytkownik nie ma dostępu do Internetu.

Tego typu mechanizm wykorzystują w swoich działaniach promocyjnych urzędy administracyjne. Mieszkańcy już 600 polskich miast mogą zapisywać się na stronie internetowej i otrzymywać bezpłatne powiadomienia dotyczące wydarzeń kulturalnych, sportowych, informacji o ruchu drogowym czy możliwości odebrania dokumentów z urzędu. Zapisanie się do systemu jest niezmiernie proste – wystarczy wypełnić krótki formularz i potwierdzić zgłoszenie otrzymanym kodem. Zainteresowani sami dobierają grupy tematyczne SMS-ów, a wszelkie koszty wysyłek ponosi miasto.

3. Konkursy SMS – motywacja do udostępnienia danych

Konkursy SMS to jeden z najefektywniejszych sposobów inicjowania kontaktu z klientem. Atrakcyjne nagrody, ciekawe zadania, pomysłowe aplikacje – to wszystko wpływa pozytywnie na wizerunek marki. Uczestnicy biorący udział w konkursie wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych i dodanie ich do bazy adresowej. Jeżeli konsument zdecyduje się uczestniczyć w danym konkursie, to bardzo prawdopodobne, że weźmie udział również w kolejnych kampaniach reklamowych lub informacyjnych. W pewien sposób przywiązuje się on do marki, a stały kontakt SMS jeszcze tę relację pogłębia.

W celu powiększania bazy kontaktów warto zachęcić klientów naszej firmy do skorzystania z ofert promocyjnych. Ten mechanizm wykorzystała w akcji sprzedażowej najpopularniejsza zniżkowa aplikacja mobilna w Polsce, Qpony. Hostessy, które wcielały się w asystentów zakupowych, zapraszały odwiedzających do skorzystania ze zniżek do konkretnych sklepów na terenie centrów handlowych. Zainteresowane osoby mogły same zdecydować, które oferty są dla nich najciekawsze, wskazując je na tablecie hostessy.

Po podaniu numeru telefonu otrzymywały kupon z indywidualnym kodem na swój telefon. Podczas 10 dni trwania akcji udało się wysłać ponad 1800 SMS-ów, co oznacza około 180 spersonalizowanych ofert rabatowych każdego dnia. Co najważniejsze, aż 80% respondentów było zadowolonych z akcji i wyrażało chęć ponownego wzięcia udziału w promocji – mówi Andrzej Ogonowski, Marketing and PR director w SMSAPI.pl, platformie do masowej wysyłki SMS obsługującej m.in. Qpony.

4. Programy lojalnościowe – społeczność zaangażowana

Kody rabatowe i zniżki przy kolejnych zakupach to dobra zachęta dla klientów, aby udostępnili oni swoje dane osobowe w celach marketingowych. Ciekawym pomysłem jest również tworzenie tzw. VIP Clubów, czyli społeczności zaangażowanych w życie marki.

Przynoszą one korzyści zarówno firmie (budowanie wizerunku, wsparcie sprzedaży), jak i klientom (zniżki i rabaty). Poczucie wyjątkowości związanej z przynależnością do takiego klubu może być jeszcze wzmacniane poprzez specjalnie targetowane kampanie SMS (w przypadku posiadania własnej bazy kontaktów i skorzystania z odpowiedniej platformy wybranie grupy odbiorców o określonym profilu nie jest trudne).

Podczas Black Friday, w dniu tradycyjnych wyprzedaży, klienci sklepu Answear.com, którzy dobrowolnie podali swój numer, otrzymali specjalną ofertę zniżkową na produkty marki Medicine (rabat 40%) oraz Mango (rabat 30%). Wysłano aż 30 000 SMS-ów, które zawierały skrócony link prowadzący bezpośrednio na stronę sklepu. Niemal 1000 osób kliknęło w link i przeszło na stronę. Współczynnik klikalności (CTR) wyniósł 3% – to wynik o 124% wyższy w porównaniu do innych źródeł przekierowań do sklepu.

5. Nowe kontakty dzięki mediom społecznościowym – aplikacja dla serwisu Facebook

Efektywnym narzędziem pozyskiwana kontaktów może okazać się aplikacja Facebookowa stworzona z myślą o zbieraniu wartościowych danych od użytkowników. Po integracji z firmowym Fan Page’em pozwala ona na pobranie od fanów takich informacji jak: imię i nazwisko, wiek, płeć, numer telefonu oraz e-mail. Co istotne, dane są gromadzone dopiero po wyrażeniu przez internautę zgody na ich przetwarzanie. Zachętą do zapisywania się do bazy danych są kupony i rabaty otrzymywane bezpośrednio na telefon komórkowy. Dedykowaną aplikację Facebooową Rabat SMS udostępnianą przez firmę SMSAPI wykorzystała m.in. marka Butik. Podczas jednego weekendu korzystania z aplikacji udało się pozyskać aż 2500 nowych kontaktów.

Mierzenie efektów – skuteczniejsze dotarcie

Stworzenie własnej bazy kontaktów to niewątpliwie jeden z najważniejszych czynników gwarantujących efektywną komunikację SMS z klientem. Należy pamiętać, że tylko użytkownicy, którzy świadomie i dobrowolnie zdecydowali pozostawić swoje dane teleadresowe, będą stanowić dobrze dobraną grupę docelową. Skuteczna wysyłka jest uzależniona od dotarcia do odpowiednich konsumentów, dlatego warto mierzyć konwersję, badać poziom zadowolenia, porównywać wyniki kampanii i usprawniać swoje działania na podstawie wniosków.

www.smsapi.pl

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *