Menu Zamknij

NetWorkS! skupi się na UMTS/LTE 900 MHz – chce mieć 10 tys. stacji bazowych

Spółka NetWorkS! – spółka powołana przez właścicieli marek T-Mobile i Orange w Polsce będzie skupiała się na rozwoju usług internetowych obu operatorów opartych na paśmie 900 MHz – wynika z informacji MobileArena.pl.  Wybudowana  infrastruktura sieciowa to docelowo ok. 10 tys. stacji bazowych (lokalizacji) – czyli ok. 3 tys. mniej  niż obecnie mają razem mają obie sieci.

Spółka jest efektem globalnej współpracy między Deutshe Telekom i France Telecom – właścicieli marek T-Mobile i Orange. Efektem tego jest także współpraca w zakresie ograniczania kosztów i optymalizacji działania sieci w Polsce. W tej chwili wszelkie nowe inwestycje w infrastrukturę radiową   planowane są przez zespoły pracujące w NetWorkS!.  Obaj operatorzy przenieśli do NetWorkS! w sumie ok. 800 pracowników zajmujących się dotychczasowo tymi funkcjami w ramach wewnętrznych organizacji PTC i PTK Centertel.  Nadal właścicielem sieci oraz zakresów częstotliwości są poszczególni operatorzy. Już w tej chwili prowadzone są duże przetargi dotyczące dostaw infrastruktury radiowej (RAN) na potrzeby NetWorkS!.

Sieci szkieletowe (transmisyjne) obu operatorów  pozostaną  niezależne od siebie – czyli będzie to realizowane w modelu „RAN sharing” (współdzielenia sieci radiowej). Obie sieci od strony teleinformatycznej mają być zarządzane niezależnie od siebie. Takie rozwiązanie da oszczędności zarówno w procesie budowania zasięgu nowych usług, jak również w serwisowaniu obecnie działającej. Efekt skali pozwoli na ograniczanie kosztów dostaw infrastruktury radiowej oraz obniży koszty operacyjne dla obu operatorów.

Według danych NetWorks! obecnie PTC i PTK Centertel mają ok. 13 tys. stacji bazowych – wiele z nich dubluje się. Docelowo liczba ta zostanie zredukowana do ok. 10 tys. stacji bazowych. Głównym priorytetem jest budowanie dostępu w paśmie 900 MHz – sieci dostępowe działające w standardzie UMTS i LTE. Na razie w oficjalnych prezentacjach NetWorks! ‚pominięte’ jest pasmo 450 MHz, które to PTK Centertel dostało w ‚spadku’ po sieci analogowej NMT, a w tej chwili pracuje  sieć działająca w standardzie CDMA, która równie doskonale co 900 MHz można wykorzystać do budowy zasięgu usług w terenach niezurbanizowanych.

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

2 Komentarze

  1. danlo

    I bardzo dobrze. Po co stawiać koło siebie dwa maszty, ale różnych operatorów. Lepiej się dogadać i wspólnie budować infrastrukturę, a przez to także zwiększyć stopień pokrycia 3G, który zresztą i dziś jest godny pozazdroszczenia 🙂

  2. Pingback:NetWorks! wybrało dostawcę infrastruktury – czekają na decyzję właścicieli | MobileArena.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *