Menu Zamknij

Play: największy zasięg techniczny dzięki pełnemu roamingowi krajowemu z Orange

Play od jakiegoś czasu korzystało w tzw. ścianie wschodniej (głównie przy granicy z Ukrainą) z roamingu krajowego  PTK Centertel operatora sieci Orange. Wkrótce wszyscy klienci sieci P4  otrzymają dostęp do sieci Orange. Z technicznego punktu widzenia klienci otrzymają niebywałą możliwość korzystania z aż sześciu sieci mobilnych – 2G i 3G należących do: P4, Polkomtelu i PTK Centertel.  Karty SIM ustawione będą dość specyficznie, ale racjonalnie – dowiaduje się w kilku niezależnych źródłach MobileArena.pl

 

Informacja na temat rozszerzenia umowy roamingu  krajowego pojawiły się na razie nieoficjalnie i pewnie do poniedziałku żaden z operatorów na temat nie będzie się wypowiadał. Dla Grupy TP każda publikacja na ten temat może mieć przełożenie na kurs akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych. Dlatego dziś na próżno było próbować  szukać oficjalnego stanowiska lub informacji prasowej  od sieci Orange lub Play. Zresztą nie ma co komentować bo widoczne efekty porozumienia operatorów pojawią się po nadaniu kartom SIM uprawnień do korzystania  z sieci Orange. Proces ten zapewne będzie wieloetapowy i sukcesywnie kolejni klienci będą mogli korzystać również  z sieci Orange.

 

Priorytety w sieci
Z informacji MobileArena.pl wynika, że priorytet dla sieci Orange jest ustawiony nisko. W chwili, gdy użytkownik nie będzie miał dostępu do sieci macierzystej kolejną siecią do której zaloguje się telefon będzie Polkomtel, a gdy zasięgu i tej sieci zabraknie karta zacznie ‚szukać’ PTK Centertel. W przypadku przemieszczania się w obszarze, gdzie występować będzie problem z zasięgiem tzw. handover nastąpi tylko między P4 i Polkomtelem- czyli trwające połączenia telefoniczne w sieci macierzystej zostanie podtrzymane  jeśli ‚wyjdziemy’ z zasięgu i aparat przeloguje się do Polkomtelu. „Twarde” przełączenie nastąpi, gdy urządzenie będzie musiało zostać przełączone do PTK Centertel. Zatem pomarańczowa sieć jest, w sensie technicznym,  operatorem trzeciego wyboru. Oczywiście bez względu na wszystko zawsze będzie można ręcznie wybrać sieć PTK Centertel. Roaming krajowy nie będzie ograniczony terytorialnie, tak jak obecnie. W tzw. ścianie wschodniej (blisko granicy z Ukrainą) klienci Play mogą korzystać z zasięgu PTK Centertel od 24 maja 2011r. – a umowa była podpisana przede wszystkim jako efekt problemów z zasięgiem przy granicy z Ukrainą – występował ze względu na zakłócenia z  ukraińskich sieci telekomunikacyjnych.

Fakt, że klienci otrzymają dostęp do wszystkich technologii – 3G  i 2G -oznacza mniejsze prawdopodobieństwo problemów z zasięgiem także w dużych miastach i wewnątrz budynków oraz tam, gdzie występują problemy z zasięgiem Plusa i Play.

 

Play będzie miało największy w Polsce zasięg techniczny, korzystając z uprzejmości największych grup telekomunikacyjnych w kraju – tj. sieci NetWorskS! – budowanej wspólnie z T-Mobile i Orange infrastruktury sieciowej mającej zapewnić dostęp do usług mobilnych klientom obu operatorów – oraz Polkomtelu, który w przyszłym roku i kolejnych latach będzie modernizował swoją infrastrukturę sieciową w związku z projektem budowy sieci LTE na potrzeby Grupy spółek Zygmunta Solorza-Żaka.

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *