Menu Zamknij

Będzie wojna o mobilną telewizję – Cyfrowy Polsat nie ma praw mobilnych do EURO 2012

Cyfrowy Polsat nie posiada żadnych praw, ani nie prowadzi negocjacji z TVP S.A. na temat sublicencjonowania EURO 2012 na polu eksploatacji technologii mobilnej – podała w komunikacie Telewizja Polska. Zarząd telewizji publicznej podkreślił za to, że jest w trakcie negocjacji w zakresie odsprzedania tych praw innym podmiotom niż Cyfrowy Polsat. Taka nerwowa reakcja TVP oznacza jedno – bój o mobilną telewizję w komórkach nabiera rumieńców i możliwe są jeszcze bardzo różne rozwiązania. 

– Telewizja Polska S.A. jest jedynym i oficjalnym nadawcą EURO 2012 na terenie Polski. TVP nie zamierza odsprzedawać czy sublicencjonować żadnych praw innym telewizjom do transmisji meczów EURO 2012. Wszystkie spotkania zostaną pokazane „na żywo” na antenach otwartych Telewizji Polskiej S.A. (TVP 1 i TVP 2), a także w TVP SPORT i TVP HD.

Jeśli chodzi o eksploatację praw „mobilnych” Telewizja Polska S.A. prowadzi zaawansowane negocjacje w tej sprawie. Uczestnikiem tych negocjacji nie jest jednak Cyfrowy Polsat, ani żaden podmiot należący do grupy Polsat – czytamy w komunikacie TVP.

Gdy Grupa firm powiązana z Zygmuntem Solorzem-Żakiem obwieszczała, że zainwestuje w telewizję komórkową – było niemal pewne, że robi to po to aby udostępnić sygnał EURO 2012 w telefonach komórkowych. Jednak jak się okazuje nie jest to już takie pewne, ponieważ opór nadawcy publicznego należy rozpatrywać wyłącznie jako zaproszenie do negocjacji. Z szansy na zarobienie przy okazji EURO 2012 z pewnością nie chcą także zmarnować także T-Mobile i Grupa TP z siecią Orange.  Te dwie grupy telekomunikacyjne mogą realizować usługę telewizyjną w oparciu o transmisję danych, co jest  ryzykowne, ponieważ sieci telekomunikacyjne będą raczej przeciążone.

Lekiem na to i rynkową przewagą rynkową miał być  naziemny multipleks (paczka programów/ usług telewizyjnych) w paśmie radiowym które wygrała w przetargu firma Info-Tv-Fm. mimo hurtowej oferty żaden z operatorów nie zdecydował się na współpracę w celu oferowania naziemnej telewizji komórkowej.  Ma się to zmienić teraz, gdy do gry wkroczył Cyfrowy Polsat. Jaki pomysł na telewizję w komórkach ma spółka? Tego dowiemy się dopiero na przełomie I i II kwartału br. – kiedy to zapowiedziano publiczną prezentację oferty i uruchomienie komercyjne usługi.

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *