Menu Zamknij

Vodafone i Visa podpisały umowę o współpracy

Firma Vodafone i organizacja Visa ogłosiły dziś zawiązanie ogólnoświatowej współpracy mającej umożliwić konsumentom płacenie za towary i usługi przy użyciu smartfonów zamiast gotówki.

Oba podmioty będą współpracować w przygotowaniu nowego rozwiązania pod marką Vodafone, które zostanie zaoferowane 398 pobranemilionom użytkowników usług tej firmy w ponad trzydziestu krajach na pięciu kontynentach i które będzie wsparte potencjałem czołowego systemu płatniczego Visa – siecią akceptacji, produktami oraz usługami i marką. To największe partnerstwo pomiędzy ogólnoświatowym systemem płatniczym a operatorem telefonii komórkowej, łączące globalny zasięg i doświadczenie obu stron, ułatwi dostęp do usług płatności Visa szerokim rzeszom konsumentów na całym świecie.

 

Nowe rozwiązanie płatności mobilnych Vodafone, ogłoszone wraz z organizacją Visa, będzie wykorzystywać rachunek karty przedpłaconej Visa i zostanie zaoferowane konsumentom za pośrednictwem wydawców kart Visa. W początkowym okresie, poczynając od przyszłego roku finansowego, usługa będzie dostępna w Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Turcji oraz Wielkiej Brytanii. W następnej kolejności zostanie zaoferowana w pozostałych krajach, w których działa firma Vodafone.

 

Obok rozwiązania opartego o rachunek przedpłacony umieszczony w portfelu mobilnym, Vodafone i Visa będą współpracować na rzecz umożliwienia wydawcom kart Visa świadczenia usług płatności mobilnych na całym świecie. Wspólna platforma będzie dostępna wszystkim partnerom z różnych działów gospodarki – w tym m.in. instytucjom finansowym, detalistom, firmom transportowym i użyteczności publicznej – którzy będą mogli świadczyć swoje usługi w ramach nowego, innowacyjnego portfela mobilnego Vodafone.

 

Vittorio Colao, prezes grupy Vodafone, powiedział: “Portfel mobilny Vodafone to najnowszy etap rewolucji smartfonów. Użytkownicy otrzymują szybkość, prostotę i wygodę zarządzania codziennymi transakcjami ­– jedynie wybierając dotykowo funkcję na ekranie smartfona lub zbliżając go do czytnika. Jest to możliwe dzięki innowacyjnym i wiarygodnym usługom opracowanym przez Vodafone i Visa – organizacje, którym konsumenci mogą w pełni zaufać. Nasz portfel mobilny będzie dostępny dla każdego usługodawcy. Jesteśmy zdecydowani umożliwić wszystkim partnerom świadczenie jak najpełniejszej gamy usług na rzecz naszych wspólnych klientów”.

 

W rozwiniętych krajach Europy, Ameryki Płn. i Australii, z rozbudowaną infrastrukturą płatniczą, rachunek przedpłacony Vodafone będzie służyć płatnościom w punkcie sprzedaży z wykorzystaniem smartfonów działających w technologii łączności bliskiego zasięgu (ang. Near Field Communications – NFC) i wyposażonych w szybką i bezpieczną funkcjonalność płatności mobilnych, Visa payWave dla komórek (Visa payWave for mobile). Wystarczy zbliżenie smartfona do czytnika terminala płatniczego, by konsumenci mogli zrealizować proste, codzienne zakupy – np. biletu autobusowego lub kolejowego, gazety, czasopisma lub porannej filiżanki kawy. Możliwe będą również bezpieczne zakupy o większej wartości, które jednak wymagać będą uprzedniego wprowadzenia kodu.

Peter Ayliffe, prezes Visa Europe, powiedział: „Nasze partnerstwo z firmą Vodafone to poważny krok naprzód w rozwoju płatności mobilnych. Inicjatywa organizacji Visa dotycząca przyszłości usług płatniczych to coś więcej niż tylko obietnice: to są konkretne, rzeczywiste usługi, które już wkrótce staną się częścią głównego nurtu rynku konsumpcyjnego. Na naszych najważniejszych rynkach, każdy wydawca kart Visa – współpracując z organizacją Visa i z firmą Vodafone –będzie mógł zaoferować usługi płatności mobilnych swoim klientom, wraz ze wsparciem jakie daje bezpieczeństwo, zaufanie i ogólnoświatowa sieć akceptacji Visa”.

 

„Konwergencja globalnych sieci płatniczych, takich jak VisaNet, i czołowych sieci telefonii komórkowej, takich jak Vodafone, niesie ogromny potencjał zmian w sposobach płacenia i otrzymywania zapłaty na całym świecie” – powiedział John Partridge, prezes Visa Inc. ”Związek organizacji Visa z firmą Vodafone to pomoc okazana instytucjom finansowym w krajach bardziej i mniej rozwiniętych, w świadczeniu przez nich usług płatności o charakterystycznej dla Visa wysokiej jakości – na rzecz nowych i obecnych klientów”.

 

 

Strategia handlu mobilnego (mCommerce) firmy Vodafone

 

Dzisiejsze porozumienie wpasowuje się w szerszą strategię handlu mobilnego firmy Vodafone, tworzącej wszechstronną, opartą na łączności komórkowej alternatywę, dla płatności gotówką i tradycyjnymi kartami płatniczymi. Platforma Vodafone zostanie udostępniona wszystkim partnerom w poszczególnych sektorach. Obecnie trwają rozmowy przedstawicieli Vodafone z usługodawcami – bankami, detalistami, przedsiębiorstwami transportowymi i użyteczności publicznej, organizatorami imprez, twórcami aplikacji na smartfony i reklamodawcami – na temat świadczenia szerokiej gamy usług w ramach nowego, ­­­­­innowacyjnego, „wirtualnego” portfela mobilnego Vodafone.

 

Dzięki technologii NFC umożliwiającej przesyłanie zaszyfrowanych informacji na krótkie odległości, portfel mobilny Vodafone będzie można wykorzystać do realizacji bezpiecznych transakcji, przy których ochronę gwarantuje użytkownikowi bezpieczna karta SIM najnowszej generacji oraz technologie stosowane w sektorze usług płatniczych. Obok rachunku przedpłaconego portfel będzie przechowywać punkty programów lojalnościowych oraz bonusowych, uzupełniając – a czasem całkowicie zastępując – wiele tradycyjnych kart płatniczych.

 

Wszystkie usługi świadczone w ramach portfela mobilnego Vodafone – w tym również usługi ogłoszone dziś wraz z organizacją Visa – będą spełniać standardy określone przez Stowarzyszenie GSMA, które realizuje funkcje samorządowe i samoregulacyjne wobec sektora telefonii komórkowej na świecie.

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *