Menu Zamknij

Darmowa majówka w Play z klauzulą niedozwoloną?

Operator sieci Play – uraczył nas bardzo sympatyczną promocją. W jej ramach podczas majówki każdy klient korzystający z ofert na kartę w Play (w tym Red Bull Mobile i Lubię To i Play Fresh) będzie mógł bezpłatnie wysyłać SMS pod dowolne numery telefonów w Polsce. Wbrew obiegowej opinii regulamin ma kilka istotnych pułapek, które mogą kosztować nawet odłączeniem z sieci.

 

 

W trakcie trwania promocji NIE WOLNO:

– wysyłać SMS pod numer: 512002012 (promocja Orange) – wysłanie SMS pod ten numer jest naruszeniem regulaminu promocji, z której korzystają domyślnie wszyscy klienci (regulamin raz mówi o tym, że jest to zwykły płatny SMS i po prostu promocja nie obejmuje go, a  później w pkt. 11/ i. stanowi, że jest to naruszenie warunków promocji

– wysyłać zbyt dużej liczby wiadomości (nie wiadomo jak wiele)

Gwoździem do trumny dla oferty jest punkt 12. w którym przeczytamy, że jeśli operator uzna iż nasze działania naruszają regulamin promocji może w myśl tegoż samego zapisu wyłączyć numer w sieci – bez odszkodowania oraz ostrzeżenia.

 

 

12. W przypadku naruszenia przez Użytkownika postanowień określonych w pkt. 11 lit. od c. do i. niniejszej

Oferty Promocyjnej, Operator może według własnego wyboru rozwiązać Umowę w każdym momencie ze  skutkiem natychmiastowym (bez wcześniejszego uprzedzenia Użytkownika) lub zawiesić świadczenie

Usług Telekomunikacyjnych bez odszkodowania dla Użytkownika

 

Co ciekawe zapis ten jest łudząco podobny do klauzuli uznanej przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za KLAUZULĘ NIEDOZWOLONĄ, która została ujęta w decyzji nr: 2748

 

Link: http://decyzje.uokik.gov.pl/nd_wz_um.nsf/0/74D22D9374AE6CFEC125797400429754?OpenDocument

 

Niedozwolona klauzula brzmi:

„Operator może, według własnego wyboru, rozwiązać Umowę w każdym czasie ze skutkiem natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia, lub zawiesić świadczenie Usług telekomunikayjnych bez odszkodowania w przypadku: działania na szkodę Opertora niezgodnie z prawem lub umową [§ 16 ust. 11 lit. k Regulaminu

 

 

Zgodnie z prawomocną decyzją Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów operator nie może stosować w regulaminach swoich usług zapisu pozwalającego na wyłączenie bez ostrzeżenia usług klientom, którzy dzwonią dużo lub wysyłają dużą liczbę wiadomości SMS, a także w jakimkolwiek innym przypadku – najpierw musi wezwać do ew. ograniczenia ‘nadużyć’.

 

UOKiK już w 2010r. zaskarżył podobne praktyki innych operatorów – link: http://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=2307

 

 

Intencją Play jest ochrona przed osobami, które będą masowo wykorzystywały promocję majówką do wysyłania dużej liczby wiadomości SMS i dystrybucji chociażby tzw. SPAM.

 

Nie wiadomo jednak, na jakiej zasadzie dział odpowiedzialny za bezpieczeństwo P4 Sp. z o.o. – operatora sieci Play – będzie reagował, gdy klienci np. w krótkim czasie wyślą dużą liczbę SMS do innych operatorów.

 

Jeśli operator powołałby się przy odłączeniu klienta, że wysyłał wiadomości ‘tej samej treści’ pod różne numery telefonu – złamałby tajemnicę telekomunikacyjną oraz tajemnicę korespondencji, co skutkować mogłoby wszczęciem postępowania karnego przez prokuraturę oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej, ale na wniosek pokrzywdzonego.

 

Nie bez znaczenia jest fakt, że usługą objęci są wszyscy abonenci, nie ma więc możliwości odstąpienia od warunków promocji, tak aby zapisy tej promocji nie obowiązywały klientów, którzy bardziej intensywnie korzystają z telefonów.

 

O wiele bezpieczniejsze i dla klientów i dla operatora byłoby wprowadzenie darmowych np. kilkuset SMS, z limitem ale na cywilizowanych warunkach.

 

Wysłaliśmy zapytanie w sprawie stosowanej klauzuli do:

Rzecznika sieci Play

Dyrektora Marketingu Play

Rzecznika UOKiK

 

I czekamy na odpowiedzi 😉

http://www.blogplay.pl/2012/04/sms-majowka-tylko-w-play/

Podziel się na:
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

5 Komentarzy

 1. Szczęsław Kusiciel

  Polecam wejrzeć na forum.telepolis.pl, gdzie można znaleźć też opisy innych przypadków, gdzie Play zablokowało numer, bo ktoś np. wysyłał życzenia.

 2. Mariusz

  Play to zwykły oszust i nie boję się tego głośno pisać wszem i wobec. Odstępowałem od umowy w przewidzianym terminie, napisałem wypowiedzenie do Komornik, napisałem wypowiedzenie w salonie skąd faksem przy mnie została wysłana do PLAY a potem zaczęła się gehenna, pół roku walczyłem z nimi o to żeby przejść na kartę. Teczka korespondencji puchła w oczach a oni swoje, aż zagroziłem oddaniem sprawy do prokuratury no i wtedy przeszedłem na kartę. mało tego przy zakupie telefonu jeszcze go nie odebrałem ze sklepu bo czekałem aż sprowadzą a już łączyłem się według operatora z internetem, ale wszelkie wyjaśnienia ze nie miałem telefonu nie pomogły.Zapłacić i tak musiałem. A teraz znów promocja na smsy bez limitów ale spróbujcie smsować, to my Wam pokażemy ?

 3. Pingback:Majówka z Play – Formuła 4.0 i darmowe SMSy « Komórkomania.pl

 4. Pingback:Majówka z Play – Formuła 4.0 i darmowe SMSy « Komórkomania.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *