Menu Zamknij

SAPPHIRE Vapor-X CPU Cooler – chłodząca moc pary dla procesora

 Firma SAPPHIRE, znana głównie jako producent wysokiej klasy kart graficznych oraz coraz popularniejszych na rynku komputerów typu mini-PC i płyt głównych, wprowadziła na rynek swój kolejny innowacyjny produkt – cooler dla procesorów oparty na technologiach Vapor-X oraz Dual-X. Dwuwentylatorowe chłodzenie bez trudu radzi sobie z odprowadzeniem nawet 200 W energii cieplnej, a dzięki wykorzystaniu komory parowej, jest też ciche. SAPPHIRE Vapor-X cooler jest kompatybilny ze wszystkimi popularnymi platformami AMD oraz Intel.

Zastosowane w coolerze SAPPHIRE Vapor-X 120 mm wentylatory pracujące z prędkością obrotową w zakresie 495 – 2200 obr./min (PWM) wyposażono w łopatki o bardzo dobrych właściwościach aerodynamicznych. Podobne wiatraki SAPPHIRE z powodzeniem stosuje w kartach graficznych z serii Dual-X. Miłośników moddingu z pewnością ucieszy fakt, że oba wentylatory wyposażono w niebieskie diody LED. Maksymalna głośność chłodzenia to 40 dBA, a maksymalny przepływ powietrza przez każdy wentylator jest równy 77 CFM (ok. 124 m3/h).

 

Wszystkie metalowe elementy coolera, w tym ścianki komory parowej, wykonano z aluminium. Skuteczne rozpraszanie energii cieplnej zapewnia kilkadziesiąt finów połączonych 4 rurkami cieplnymi o długości 362 mm i grubości 7 mm każda.

 

 

Firma SAPPHIRE jako pierwsza zaczęła stosować na skalę masową technologię Vapor Chamber, wcześniej wykorzystywaną m.in. w zastosowaniach serwerowych. Od premiery pierwszego coolera Vapor-X, która odbyła się w  2007 roku, pojawiło się wiele kart graficznych z chłodzeniem opartym na komorze parowej. Każdy model z serii Vapor-X ceniony był za wysoką kulturę pracy przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego potencjału podkręcania. Tę samą technologię firma SAPPHIRE wykorzystuje teraz do schładzania najbardziej wydajnych procesorów.

 

Jak działa Vapor-X?

Mimo że cooler CPU SAPPHIRE Vapor-X opiera się na dość prostej zasadzie działania, procesor chłodzony przy wykorzystaniu komory parowej osiąga niższe temperatury niż urządzenia chłodzone w sposób tradycyjny, tj. z wykorzystaniem jedynie ciepłowodów i wentylatorów.

Wypełniony chłodziwem moduł, w którym panuje bardzo niskie ciśnienie zmniejszające temperaturę parowania, nagrzewa się do kilkudziesięciu stopni, po czym następuje zamiana wody w parę osadzającą się na naczyniach włoskowatych usprawniających oddawanie energii cieplnej do radiatora. Następnie para ulega skropleniu i już w stanie płynnym trafia z powrotem na gorącą powierzchnię komory stykającą się z rdzeniem.

Proces ten stanowi cykl zamknięty, co zapewnia skuteczne obniżanie temperatury procesora.

 

 

Cooler CPU Vapor-X firmy SAPPHIRE jest kompatybilny z następującymi procesorami:

AMD: seria FX, seria A, Phenom II X4, Phenom II X3, Phenom II X2, Phenom X4, Phenom X3, Athlon II X4, Athlon II X3, Athlon II X2, Athlon X2, Athlon, Sempron.

Intel: Core i7 Extreme, Core i7, Core i5, Core i3, Core 2 Extreme, Core 2 Quad, Core 2 Duo, Pentium, Celeron.

 

Chłodzenie o wymiarach 163,5 (W) x 135 (S) x 110,4 (D) mm pasuje do większości dostępnych na rynku obudów typu Midi Tower.

 

Specyfikacja:

Model SAPPHIRE Vapor-X CPU cooler
Technologie chłodzenia Vapor-X, Dual-X
Maksymalna ilość odprowadzanej energii cieplnej 200 W
Liczba wiatraków 2
Maksymalny przepływ powietrza przez wiatrak 77 CFM
Maksymalna głośność chłodzenia 40 dBa
Liczba rurek cieplnych 4
Wymiary wiatraków 120 (S) x 120 (D) x 25 (W) mm
Prędkość obrotowa wentylatora 495 – 2200 obr./min
Kompatybilność z procesorami AMD: seria FX, seria A, Phenom II X4, Phenom II X3, Phenom II X2, Phenom X4, Phenom X3, Athlon II X4, Athlon II X3, Athlon II X2, Athlon X2, Athlon, Sempron

Intel: Core i7 Extreme, Core i7, Core i5, Core i3, Core 2 Extreme, Core 2 Quad, Core 2 Duo, Pentium, Celeron

Złącze zasilające 4-pin
Materiał Aluminium (baza, rurki cieplne, finy), plastik (obudowa)
Wymiary 163,5 (W) x 135 (S) x 110,4 (D) mm
Waga 660 g

 

Gwarancja i cena:

Sugerowana cena detaliczna coolera CPU SAPPHIRE Vapor-X wynosi 229 zł brutto.

 

Produkt objęty jest 24-miesięczną gwarancją producenta.

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *