Menu Zamknij

SAPPHIRE R9 290X – moc tytana w korzystnej cenie

Firma SAPPHIRE prezentuje nową kartę graficzną z najwyższej półki  – SAPPHIRE R9 290X. Model oparty na najnowszej wersji architektury Graphics Core Next (GCN) od AMD jest dedykowany graczom, którzy oczekują najwyższej możliwej wydajności i zapierających dech wrażeń audiowizualnych.

290X to najwydajniejsza propozycja z debiutującej niedawno serii kart graficznych R9. SAPPHIRE R9 290X posiada 2816 procesorów strumieniowych, a taktowanie jej procesora graficznego ustalono na poziomie 1 GHz. Kartę wyposażono w 4 GB najszybszych pamięci typu GDDR5 na 512-bitowej magistrali i zegarem taktującym 1250 MHz (efektywnie 5.0 GHz), co zaowocowało przepustowością pozwalającą na płynną grę nawet w rozdzielczościach UltraHD (4K). Dzięki takim parametrom karta oferuje aż 3.79 TFLOPS-a mocy obliczeniowej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANajmocniejszy przedstawiciel serii R9 jest pierwszym produktem obsługującym nową technologię AMD TrueAudio, która wraz z nadejściem gier ją wykorzystujących dostarczy lepszych wrażeń dźwiękowych zarówno z wykorzystaniem słuchawek stereo, jak i głośników, pozwalając w pełni zanurzyć się w świat gry. Dedykowany procesor w GPU usprawnia dźwięk dookólny, generując realistyczne środowisko akustyczne z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów echa i pogłosu.

Oprócz wsparcia dla bibliotek DirectX 11.2 i OpenGL 4.3, nowa seria R9 obsługuje także Mantle. To nowe API stworzone przez firmę AMD, które daje programistom niskopoziomowy dostęp do elementów architektury GCN wykorzystywanej w najnowszych kartach graficznych AMD, a także nowej generacji konsol, umożliwiając potencjalnie tworzenie gier na wiele platform jednocześnie.

SAPPHIRE R9 290X wykorzystuje złącze PCI Express 3.0. Obsługuje ponadto technologie AMD Eyefinity, a także AMD HD3D dla obrazu stereoskopowego. Można ją też wykorzystać w ramach AMD CrossFireX dla zwiększenia wydajności systemu z wykorzystaniem kilku kart oraz obsługującej CrossFireX płyty głównej.

Karta SAPPHIRE R9 290X jest dostępna w sklepach od 24 października 2013. W sprzedaży znajduje się również edycja specjalna zawierająca w zestawie grę Battlefield 4.

Nowoczesne rozwiązania w serii R9

W kartach z serii Radeon R9 zaimplementowano także następujące rozwiązania i usprawnienia:

– zapewniono pełną zgodność z bibliotekami DirectX 11.2, Open GL 4.2 i standardem OpenCL 1.2, systemem Windows 8.1 oraz z interfejsem programowania aplikacji Direct Compute 11.1,

– zastosowano standard HDMI 1.4a wspierający projekcję stereoskopowego obrazu 3D przy odświeżaniu
120 Hz (po 60 Hz na każde oko) i umożliwiający podłączenie wyświetlaczy 4K nowej generacji za pomocą pojedynczego wyjścia HDMI 1.4a lub DisplayPort 1.2 HBR2,

– zagwarantowano pełną zgodność ze złączem PCI-Express 3.0,

– usprawniono UVD (Unified Video Decoder).

Specyfikacja:

Model SAPPHIRE R9 290X
Procesor graficzny Hawaii XT
Proces technologiczny 28 nm
Pamięć 4 GB GDDR5 512-bit
Procesory strumieniowe 2816
Jednostki teksturujące 176
Jednostki ROP 64
Zegar procesora graficznego 1000 MHz
Zegar pamięci 1250 MHz
System chłodzenia Aktywny; pojedynczy wentylator
Wyjścia HDMI 1.4a, 2x Dual-Link DVI-D, Display Port
Interfejs PCI-Express 3.0

 

 Gwarancja i cena:

Sugerowana cena detaliczne karty SAPPHIRE R9 290X wynosi około 2030 zł.

Produkt objęty jest dwuletnią gwarancją producenta.

Więcej informacji:

http://www.sapphiretech.com/

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *