Menu Zamknij

Sony wprowadza nowy model kompaktowej kamery NXCAM™HXR-NX3: profesjonalna kamera HD z przetwornikiem obrazu Exmor™ 3CMOS

Firma Sony poinformowała, że w najbliższym czasie w rodzinie produktów NXCAM pojawi się nowy model kompaktowej kamery HD: HXR-NX3. Urządzenie jest przeznaczone dla zawodowych wideofilmowców i oparte na zaawansowanych technologiach obrazowania firmy Sony. Wbudowana technologia Wi-Fi pozwala w prosty sposób podłączać smartfony, tablety itp. Może również posłużyć do zdalnego sterowania kamerą.

HXR-NX3 Front -No backgroundDla zapewnienia najlepszej jakości obrazu, w modelu HXR-NX3 zastosowano wysokiej klasy podzespoły: obiektyw, matrycę obrazu i układy LSI.  Opracowany przez Sony system matrycy obrazu Exmor™ 3CMOS z trzema przetwornikami typu 1/2,8″ umożliwia nagrywanie filmów o efektywnej rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Rejestracja składowej czerwonej, zielonej i niebieskiej przez niezależne przetworniki przyczynia się do uzyskania wysokiej rozdzielczości, dużej czułości oraz szerokiego zakresu dynamiki, a w rezultacie także wyjątkowo naturalnej reprodukcji kolorów. Za przetwarzanie obrazu odpowiada nowo opracowany układ o dużej skali integracji, który nawet przy słabym oświetleniu pozwala na dokonywanie wyraźnych nagrań o niskim poziomie szumów. Do zadań tego układu należy między innymi korygowanie różnych zniekształceń i zaawansowana redukcja szumów.

Bardzo wysoka jakość obrazu to zasługa obiektywu Sony G Lens, którego ogniskowa przy najszerszym kącie wynosi 28,8 mm. 20-krotny zoom optyczny pozwoli z łatwością utrwalić większość scen.

W razie potrzeby nowo opracowany układ LSI umożliwia użycie funkcji „Clear Image Zoom” 40x, dzięki której ogniskowa obiektywu wzrasta do 1152 mm(*1), a obraz ma praktycznie taką samą jakość jak przy korzystaniu z zoomu optycznego. Nowy układ realizuje również przetwarzanie obrazu: koryguje szereg zniekształceń, wykonuje zaawansowaną redukcję szumów i znacznie poprawia jakość obrazu. W rezultacie, nagrania zwracają uwagę wyjątkowo naturalnym wyglądem faktur różnych powierzchni oraz bogactwem szczegółów.

HXR-NX3 Rear -No backgroundKamera HXR-NX3 zapisuje filmy w formacie AVCHD 2.0. Użytkownik ma do dyspozycji między innymi tryb 1080/50P, zapewniający płynny, naturalnie wyglądający ruch obiektów. Aby uzyskać zgodność z odtwarzaczami Blu-ray Disc, można wybrać tryb 50i lub 25p. Podczas zdjęć złącze HDMI reprodukuje niepoddany kompresji, 8-bitowy sygnał 4:2:2 i pozwala na zapis obrazu o bardzo wysokiej jakości na zewnętrznym urządzeniu rejestrującym. Możliwość zapisu filmów w formacie DV będzie poważnym atutem dla użytkowników, którzy preferują w produkcji format DV lub muszą używać w pracy zgodnych z tym formatem systemów do montażu nieliniowego.

Zalety modelu HXR-NX3 nie ograniczają się do nieprzeciętnej jakości obrazu. Można go również z łatwością łączyć z innymi urządzeniami, takimi jak smartfony i tablety z systemem iOS (w wersji od 4.3 do 7.0) lub Android (w wersji od 2.3 do 4.3), aby następnie wykorzystywać je do zdalnego sterowania kamerą lub do przesłania materiału filmowego z kamery do smartfona(*2). Dostępne funkcje zdalnego sterowania obejmują:

 • Podgląd obrazu z kamery na wyświetlaczu smartfona
 • Rozpoczynanie/zatrzymywanie nagrywania
 • Nastawianie ogniskowej
 • Nastawianie przysłony
 • Nastawianie ostrości na wskazany fragment obrazu

Równolegle z obrazem o najwyższej jakości można zapisywać nagranie w stosunkowo niedużych plikach MP4 (720p, 3 Mb/s), obsługiwanych przez różnego rodzaju sieci. Takie pliki nadają się między innymi do bezprzewodowego przesyłania z kamery do smartfona lub tabletu z zainstalowaną aplikacją PlayMemories™ Mobile(*3). Przesłane pliki MP4 można następnie umieszczać na serwerach chmurowych, w serwisach społecznościach, na portalach z filmami oraz innych platformach(*4). Aplikację PlayMemories™ Mobile można pobrać z serwisu Google Play Store lub App Store.

HXR-NX3 3Q -No backgroundKamera jest wyposażona w nowoczesną technologię NFC (Near Field Communication), która znakomicie upraszcza nawiązywanie łączności Wi-Fi: aby podłączyć smartfon lub tablet z technologią NFC, wystarczy po prostu przyłożyć go do kamery.

Urządzenie ma ponadto szereg cech, które zwiększają jego uniwersalność i w dużym stopniu eliminują potrzebę korzystania z dodatkowych akcesoriów. Jego możliwości obejmują między innymi nagrywanie filmów Full HD w zwolnionym i przyspieszonym tempie (maksymalnie odpowiednio 2x/50x). Dwa gniazda na nośniki danych umożliwiają równoczesne nagrywanie na dwie karty pamięci SD (w trybie „Simul”) oraz automatyczne przełączenie nagrywania na drugi nośnik po wykorzystaniu pojemności pierwszego (w trybie „Relay”). Niezależne sterowanie obiema kartami zapewniają dwa przyciski nagrywania. Dzięki temu użytkownik może zatrzymywać i wznawiać nagrywanie na jednej z kart, równolegle dokonując całościowego nagrania na drugą kartę(*5).  Z myślą o wygodnym doświetlaniu różnych scen, kamera jest wyposażona w diodową lampę wideo, która znajduje się nad mikrofonem(*6).

— Kamera HXR-NX3 to interesujący dodatek do rodziny produktów Sony NXCAM, atrakcyjny zwłaszcza dla filmowców zajmujących się obsługują przedsiębiorstw, sektora edukacyjnego, ślubów i innych imprez — mówi Kanta Yamamoto, kierownik ds. planowania strategicznego w dziale produktów profesjonalnych (Sony Professional) Sony Europe. Sądzimy, że funkcja MP4 okaże się przebojem wśród dziennikarzy internetowych, dla których pierwszorzędne znaczenie ma szybkość udostępnienia obrazu kolegom. Ułatwieniem przy nagrywaniu wywiadów powinno być z kolei zdalne sterowanie przez Wi-Fi i wbudowana, diodowa lampa wideo. Kamera HXR-NX3 ma wszelkie zadatki, by stać się najchętniej wybieranym modelem w grupie urządzeń ręcznych. Daje nieprzeciętne możliwości nagrywania bogatego, szczegółowego materiału filmowego w różnych warunkach, a dzięki rozbudowanemu zestawowi dodatkowych cech doskonale nadaje się dla filmowców, dla których liczy się wysoka jakość, uniwersalność i łatwa obsługa.

Sony Professional Solutions Europe będzie dostarczać zestaw HXR-NX3/VG1, w którym znajdzie się wysokiej jakości monofoniczny mikrofon kierunkowy Sony ECM-VG1. Sprzedaż zestawu w Europie rozpocznie się w końcu stycznia.

————————————————————————————————————–

*1 Odpowiednik dla filmu 35 mm

*2 Nie gwarantuje się współpracy Wi-Fi ze wszystkimi smartfonami i tabletami.

*3 PlayMemories™ Mobile to przeznaczona na urządzenia mobilne aplikacja Sony, która współpracuje z produktami elektronicznymi Sony powszechnego użytku wyposażonymi w technologię Wi-Fi: kamerami Handycam®, kamerami sportowymi Action Cam, aparatami α i Cyber-shot™ itd.

*4 Nagrywanie w formacie MP4 nie jest możliwe przy wybranym trybie AVCHD 50P. Bezprzewodowo można przesyłać tylko pliki MP4. Pliki MP4 nie zawierają kodu czasowego. Aby przesłać materiał na serwery/serwisy, trzeba skorzystać z osobnej aplikacji zainstalowanej w smartfonie lub tablecie.

*5 Trybów „Simul” i „Relay” nie można używać podczas nagrywania w formacie MP4.

*6 W przypadku równoczesnego użycia zewnętrznego mikrofonu podłączonego do złącza XLR oraz wbudowanej diodowej lampy wideo, w nagranym obrazie może się pojawiać cień mikrofonu.

Podziel się na:
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *