Menu Zamknij

GALAXY S5 – bardzo czuły smartfon

Samsung GALAXY S5 to model wyposażony aż w 10 czujników. Czujniki temperatury i wilgotności, które posiadał jego poprzednik, GALAXY S4, zastąpiono czytnikiem linii papilarnych i czujnikiem tętna (warto dodać, że wprowadzony na rynek w 2010 roku GALAXY S, pierwszy smartfon z serii GALAXY, miał pięć czujników). Flagowy model firmy Samsung jest więc narzędziem, które oferuje ogrom możliwości dla wszystkich użytkowników.

galaxy-s5-combi-2p-0219Czujnik tętna

GALAXY S5 jest pierwszym smartfonem z wbudowanym czujnikiem tętna, co oznacza możliwość lepszej kontroli stanu zdrowia. Czujnik jest obsługiwany przez aplikację S Health, która pozwala użytkownikom mierzyć tętno poprzez przyłożenie palca do czujnika umieszczonego pod obiektywem tylnego aparatu fotograficznego.

Czujnik tętna składa się z czujnika przepływu krwi i czerwonej diody LED. Dioda podświetla czubek palca użytkownika a czujnik oblicza szybkość przepływu czerwonych krwinek przez naczynia krwionośne i liczbę uderzeń serca na minutę.

Wyniki pomiaru są pokazywane na ekranie i zapisywane na urządzeniu. Użytkownicy mogą w każdej chwili porównać zebrane odczyty, na przykład przed i po wysiłku fizycznym. Zebrane dane pomagają  kontrolować stan zdrowia i bezpiecznie organizować ćwiczenia.

*Czujnik tętna służy jako pomoc w planowaniu ćwiczeń i ocenie aktywności fitness mierzonej przy pomocy GALAXY S5. Nie ma on zastosowań medycznych.

Czytnik linii papilarnych

Czytnik linii papilarnych GALAXY S5 podniósł poprzeczkę, jeśli chodzi o łatwość obsługi i bezpieczeństwo smartfonów. Jest on wykorzystywany nie tylko do blokowania głównego ekranu telefonu, ale również do wykonywania płatności mobilnych i zastrzegania dostępu do plików.

Dzięki współpracy firmy Samsung z serwisem PayPal, użytkownicy z 26 krajów mogą posługiwać się odciskami palców zamiast haseł, co znacznie upraszcza dokonywanie płatności za pośrednictwem smartfona. Od teraz tożsamość jest potwierdzana za pośrednictwem danych biometrycznych a nie informacji osobistych, takich jak data urodzin, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo płatności.

Aby zapisać odcisk palca za pomocą czytnika linii papilarnych zainstalowanego w S5, należy przeciągnąć palcem po przycisku Home. Urządzenie pozwala zapisać do trzech odcisków.

Odpowiedni algorytm wyodrębnia cechy charakterystyczne odcisku palca użytkownika, które są następnie szyfrowane z wykorzystaniem unikatowego klucza przypisanego do danego urządzenia i przechowywane w formie szablonu w bezpiecznym obszarze pamięci.

Opis pozostałych czujników zainstalowanych w GALAXY S5:

 • sm-g900f-charcoal-black-03Czujnik ciśnienia atmosferycznego: pozwala dokładnie obliczyć liczbę kalorii spalanych podczas wspinania się na podstawie wyniku pomiaru ciśnienia.
 • Czujnik Halla: wykrywa, czy pokrywa jest w danym momencie otwarta, czy nie i odpowiednio automatycznie włącza bądź wyłącza ekran.
 • Czujnik światła RGB: redukuje zmęczenie oczu, automatycznie dostosowując intensywność podświetlenia ekranu do warunków oświetleniowych.
 • Czujnik gestów: pozwala użytkownikom bezdotykowo sterować telefonem za pomocą gestów.
 • Czujnik zbliżeniowy: wyłącza ekran podczas rozmowy.
 • Żyroskop: ułatwia na przykład czytanie tekstu, umożliwiając przewijanie przez pochylenie urządzenia.
 • Akcelerometr: spełnia funkcję podobną do krokomierza oraz inne związane z aktywnym trybem życia.
 • Czujnik geomagnetyczny: precyzyjnie określa ustawienie mapy w oparciu o wyznaczone kierunki stron świata.
Podziel się na:
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *