Menu Zamknij

Urząd Komunikacji Elektronicznej przeanalizował wpływ telefonów komórkowych na organizm człowieka.  

Wyniki badań telefonów komórkowych przeprowadzono pod kątem pochłaniania przez ludzkie ciało energii elektromagnetycznej podczas rozmów telefonicznych (badanie współczynnika SAR).

image001_jpgBiorąc pod uwagę, iż korzystanie z telefonów komórkowych jest w polskim społeczeństwie powszechne, a obecnie liczba aktywnych telefonów komórkowych w Polsce szacowana jest na 57 mln egzemplarzy, Prezes UKE postanowił przyjrzeć się wpływowi, jaki telefony komórkowe mają na organizm osoby prowadzącej rozmowę, w szczególności biorąc pod uwagę najbardziej wrażliwych użytkowników, jakimi są dzieci i osoby w podeszłym wieku. Zgodnie z powszechnie przyjętym w Europie Zaleceniem Rady Europy (1999/519/EC) poziom pochłaniania energii elektromagnetycznej, a więc tak zwany współczynnik SAR (ang. Specyfic Absorption Rate) nie może przekroczyć wielkości 2W/kg, w przeliczeniu na   10g masy tkanki ludzkiego ciała. Wartość współczynnika SAR informuje więc o tym, jak dużo energii wypromieniowanej przez telefon komórkowy absorbowane jest przez organizm użytkownika. Przekroczenie emisji powyżej poziomu 2W/kg, gdy podczas rozmowy trzymamy telefon w bezpośrednim sąsiedztwie głowy, uznawane jest za szkodliwe dla ludzkiego organizmu.

Badania objęły pobrane ze sklepów (znajdujące się obecnie w ofercie) próbki 11 modeli telefonów komórkowych, które ze względu na swoją budowę i dostępne funkcje mogą być w szczególności wykorzystywane przez seniorów i dzieci. Próbki zostały pobrane w okresie styczeń – luty 2015 r., a badania wykonano w lutym i marcu 2015 r.

Prezentowane poniżej wyniki dotyczą 2 egzemplarzy każdego z badanych modeli, a podana wielkość współczynnika SAR jest wielkością maksymalną (najmniej korzystną) otrzymaną w serii testów dla każdego egzemplarza.

Lista wyrobów poddanych badaniom (kolejność alfabetyczna):

 1. Alcatel 2001X
 2. Emporia Solid V33i
 3. MaxCom MM 910
 4. MaxCom MM 705BB
 5. MaxCom MM 820BB
 6. MaxCom MM 822BB
 7. MyPhone One
 8. MyPhone 1062 Talk+
 9. Samsung GT E1200R
 10. Samsung GT S5611
 11. Wiko RIFF

Prezes UKE stale monitoruje rynek wyrobów, kontrolując czy oferowane wyroby spełniają prawne i techniczne wymagania, dzięki którym użytkownicy mogą z nich bezpiecznie korzystać. Zakres badań obejmuje takie aspekty jak: efektywne wykorzystanie zasobów częstotliwości, kompatybilność elektromagnetyczna, ochrona zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników, efektywność energetyczna.

Z ogólnej liczby 1610 skontrolowanych wyrobów w 2014 roku, 513 wyrobów (32%) okazało się niezgodnych z zasadniczymi, szczegółowymi i innymi wymaganiami. Kategorie wyrobów które miały największy odsetek wyrobów niezgodnych: anteny ze wzmacniaczem (55% wyrobów niezgodnych z wymaganiami), telefony DECT (48%), systemy kina domowego (46%), modele-zabawki sterowane radiowo (45%), ładowarki/zasilacze (42%). Na przeciwległym biegunie znajdują się: elektronarzędzia (4%), telewizory (6%) oraz kuchenki mikrofalowe (10%).

 

Pełny raport dostępny jest tutaj: http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=19417

Podziel się na:
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *