Menu Zamknij

Targi NAB 2015 Sony demonstruje światową nowość: zgodny z technologią 4K, oparty na technologii Networked Media Interface mikser przeznaczony do produkcji IP

Podczas targów NAB 2015 firma Sony zademonstrowała zaawansowane technologicznie rozwiązanie przeznaczone do produkcji na żywo i transmisji materiału 4K z wykorzystaniem protokołu IP. Fundament tego rozwiązania stanowi pierwszy na świecie mikser zgodny z technologią 4K i przeznaczony do produkcji na żywo z wykorzystaniem protokołu IP. Podczas prezentacji wykorzystywane są modele opracowywanych obecnie urządzeń, które wraz z mikserem tworzą pełne rozwiązanie do produkcji na żywo: procesor sygnałowy 4K/HD oraz serwer wideo 4K/HD.

SONY_PWS-100NM1Produkcje w standardzie 4K stopniowo stają się rzeczywistością. Branża stoi więc przed wyzwaniem, jakim jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury. W przypadku standardowych łączy SDI (Serial Digital Interface) barierą mogą okazać się koszty, ponieważ do transmisji sygnału trzeba użyć czterokrotnie większej ilości kabli i routerów niż w standardzie HD. Odpowiedni system jest więc o wiele droższy, nie wspominając o znacznie większej wadze i ilości zajmowanego miejsca.

Aby rozwiązać ten problem, firma Sony opracowała technologię Networked Media Interface.  Umożliwia ona łączenie wszystkich urządzeń i przesyłanie wszystkich rodzajów sygnałów, od SD po 4K i nowo opracowywane standardy, przy użyciu jednego przewodu sieci Ethernet.

Dla zapewnienia współpracy i zgodności urządzeń Sony udziela licencji na wykorzystanie informacji technicznych i pomaga w opracowaniu nowych rozwiązań czołowym firmom z branży, które wspierają tę technologię.  Według stanu na kwiecień 2015 r. już 30 producentów wspiera system produkcji na żywo oparty na protokole IP.

— Od 18 miesięcy firma Sony jest pionierem i liderem w dziedzinie rozwiązań do produkcji na żywo opartej na protokole IP — mówi Norbert Paquet, menedżer ds. marketingu strategicznego Sony Professional w Sony Europe. — Różne urządzenia, które demonstrujemy tu po raz pierwszy, stanowią owoc opracowania kompleksowych rozwiązań IP, które tworzymy we współpracy z organizacjami normalizacyjnymi oraz innymi producentami z branży. Dzięki nim będziemy mogli spełnić nie tylko obecne, lecz i przyszłe potrzeby producentów telewizyjnych. Protokół IP odgrywa również kluczową rolę we wszystkich innych dziedzinach produkcji telewizyjnej i studyjnej, chcemy więc wykorzystać go jako fundament nowego standardu produkcji na żywo.

Światowa nowość: zgodny z technologią 4K mikser przeznaczony do produkcji na żywo z wykorzystaniem protokołu IP

Oparty na protokole IP mikser 4K, który obecnie znajduje się w fazie opracowania, pozwala użytkownikowi zainstalować w gniazdach wejścia/wyjścia wybrany rodzaj łączy: IP lub SDI. Oznacza to możliwość wykorzystania samego protokołu IP, samych łączy SDI bądź rozwiązania mieszanego. Dzięki temu użytkownicy nadal mogą korzystać z posiadanych już zasobów SDI, a równocześnie stopniowo wdrażać technologię IP.

Firma Sony rozważa ponadto wyposażenie miksera w szereg dodatkowych funkcji ułatwiających produkcję na żywo, jak konwertery formatu sygnału wejściowego i wyjściowego czy wewnętrzna pamięć pozwalająca na zapis dużej liczby fotografii i klipów wideo.

Pokaz technologii na targach NAB 2015: łączenie różnych urządzeń przez sieć IP

Do transmisji różnych strumieni wideo 4K i HD ze strefy kamer na stanowisku wystawowym Sony posłuży pojedynczy przewód światłowodowy sieci Ethernet o przepustowości 40 Gb/s.  Strumienie te będą przekształcane ze standardu SDI na IP przy użyciu modułu przetwarzania sygnału NXL-FR318 wyposażonego w kartę konwertera SDI-IP NXLK-IP40T. Sam mikser jest przystosowany do pracy hybrydowej: pozwala na wykorzystanie zarówno sygnałów IP, jak i SDI. Ciągłość sygnału w razie awarii przełącznika IP zapewnia funkcja natychmiastowego przełączania (hitless failover).

Do sterowania prezentowanymi urządzeniami służy stacja PWS-100NM1 z oprogramowaniem IP Live System Manager. To opracowane przez Sony oprogramowanie jest oparte na filozofii programowalnej sieci komputerowej (SDN). W celu zagwarantowania niezawodnej i stabilnej transmisji 4K optymalizuje ono wykorzystanie pasma transmisyjnego sieci i nadaje priorytet pakietom do przesłania w czasie rzeczywistym. Zorganizowana przez Sony prezentacja technologii stanowi przykład zaawansowanego wykorzystania protokołu IP do produkcji na żywo w standardzie 4K. Przedstawione rozwiązanie umożliwia między innymi wykorzystanie współpracujących urządzeń innych producentów.

image001

Prezentację zorganizowaną wspólnie przez firmy Sony i Evertz będzie można oglądać na stanowiskach obu producentów przez całe targi NAB 2015. Poza systemem Sony do produkcji na żywo z wykorzystaniem protokołu IP obejmuje ona programowalną sieć wideo opartą na oprogramowaniu firmy Evertz oraz urządzenie pełniące rolę mostka między dwoma systemami. Goście targów NAB mogą ponadto zobaczyć wykorzystanie systemu Sony Networked Media Interface na stanowisku firmy LSB.

Moduł przetwarzania sygnału NXL-FR318, karta konwertera SDI-IP NXLK-IP40T oraz stacja PWS-100NM1 z oprogramowaniem IP Live System Manager będą dostępne od jesieni 2015 r. Wprowadzenie zgodnego z technologią 4K miksera do użytku w sieci IP planowane jest na koniec 2015 r.

Dalsze informacje o Sony na targach NAB można znaleźć na stronie pro.sony.eu/nab

Sony na NAB 2015

Zapis konferencji prasowej SONY na NAB 2015 w Las Vegas

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *