Menu Zamknij

Ogłoszono zwycięzców największego na świecie konkursu fotograficznego: Sony World Photography Awards 2015

Znamy już zwycięzców wszystkich kategorii:

 • Nagrodę L’Iris d’Or, tytuł Fotografa Roku i nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 dolarów zdobył Amerykanin John Moore
 • Armin Appel z Niemiec został Fotografem Roku w kategorii otwartej i otrzymał nagrodę w wysokości 5000 dolarów
 • Elliott Erwitt został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości i wybitny wkład w fotografię
 • Prace zwycięzców i finalistów będą wystawione w londyńskim Somerset House w dniach od 24 kwietnia do 10 maja
 • Zdjęcia można zobaczyć na stronach press.worldphoto.org oraz Image.net

5Honorowy Komitet Sędziowski największego na świecie konkursu fotograficznego, Sony World Photography Awards, ogłosił dzisiaj, że tegoroczną nagrodę L’Iris d’Or i tytuł Fotografa Roku zdobył Amerykanin John Moore.

Serię jego zdjęć wybrano spośród prac zwycięzców trzynastu kategorii profesjonalnych konkursu. „Ebola Crisis Overwhelms Liberian Capital” („Kryzys związany z wirusem Ebola w stolicy Liberii”) to poruszający reportaż z samego centrum tragicznych wydarzeń. Zwycięskie zdjęcia Moore’a, etatowego fotografa i specjalnego korespondenta agencji Getty Images, jako jedne z pierwszych ujawniły skalę epidemii wirusa Ebola w Monrovii, stolicy Liberii, uznawanej ze epicentrum tej śmiercionośnej choroby.

Moore, mieszkający na co dzień w Nowym Jorku, fotografował w ponad 70 krajach na całym świecie. W przeszłości otrzymał już Złoty Medal im. Roberta Capy, zdobył tytuł Fotografa Roku w konkursie fotografii prasowej Pictures of the Year International oraz analogiczny tytuł przyznawany przez National Press Photographers Association, jego prace były także czterokrotnie nagradzane w konkursie World Press Photo.

Moore otrzymał nagrodę L’Iris d’Or i 25 tys. dolarów, a także zestaw cyfrowego sprzętu fotograficznego firmy Sony. Nagrody zostały wręczone w czasie uroczystej gali w Londynie — w uroczystości wzięli udział najważniejsi przedstawiciele branży fotograficznej z całego świata.

Jurorzy — Xingxin Guo (agencja informacyjna Xinhua, Chiny), Jocelyn Bain Hogg (fotografka, Wielka Brytani) oraz Oliver Schmitt (internetowe wydanie tygodnika „Spiegel”, Niemcy) — napisali we wspólnym oświadczeniu: Fotografie Johna Moore’a ukazują ogrom nieszczęścia ludzi, których codzienne życie zostało zniszczone przez niewidzialnego wroga. Tym jednak, co zasługuje na szczególne uznanie, jest sposób, w jaki Moore ukazuje tę tragedię. Jego zdjęcia są bardzo osobiste, a przy tym pełne szacunku dla fotografowanych ludzi, poruszają odwagą i spójnym ujęciem tematu. Istnieje cienka i trudna do zdefiniowania granica między zdjęciami po prostu wykorzystującymi taką sytuację a obrazami, które pokazują ją ze współczuciem i zrozumieniem. Prace Moore’a zdecydowanie należą do tej drugiej kategorii. Jeśli do tego dodamy doskonałe wyczucie kompozycji i przekonujący styl wizualnej narracji, otrzymujemy to, co składa się na różnicę między dobrą a znakomitą fotografią dokumentalną”.

Sony World Photography Awards już od ośmiu lat ukazuje wszystko to, co najlepsze w różnych gatunkach współczesnej fotografii. Konkurs — darmowy i otwarty dla fotografów o różnych umiejętnościach — zyskał uznanie w świecie fotografii i co roku przyciąga zarówno młode talenty, jak profesjonalistów o ustalonej pozycji.

W skład międzynarodowego komitetu sędziowskiego wchodzą uznani eksperci branży fotograficznej, a udział w konkursie daje szansę na rozgłos i uznanie nie tylko zwycięzcom, ale także finalistom. Tegoroczna edycja przyciągnęła rekordową liczbę uczestników: zgłoszono łącznie 183 737 zdjęć zrobionych przezfotografów ze 171 krajów, co potwierdziło, że SWPA to obecnie największy konkurs fotograficzny na świecie.

ZWYCIĘZCY I FINALIŚCI W KATEGORIACH PROFESJONALNYCH

Dziś ogłoszono także zwycięzców oraz zdobywców 2. i 3. miejsc w trzynastu kategoriach profesjonalnych.

Prace, pochodzące z całego świata i obejmujące szerokie spektrum tematów, ukazują wszystko to, co najlepsze we współczesnej fotografii. Zwycięzcami zostali:

Architektura – Zwycięzca: Cosmin Bumbuț, Rumunia

 • 2. miejsce – Massimo Siragusa, Włochy
 • 3. miejsce – Vadim Sivak, Ukraina

Kultura i sztuka – Zwycięzca: Aristide Economopoulos, USA

 • 2. miejsce – Alessandra Bello, Włochy
 • 3. miejsce – Rich Wiles, Wielka Brytania (mieszka w Palestynie)

Kampania reklamowa – Zwycięzca: Sebastian Gil Miranda, Francja (mieszka w Argentynie)

 • 2. miejsce – Jonathan Syer, Wielka Brytania
 • 3. miejsce – Eduardo Leal, Portugalia (mieszka w Wielkiej Brytanii)

Fotografia konceptualna – Zwycięzca: Rahul Talukder, Bangladesz

 • 2. miejsce – Daesung Lee, Korea Południowa (mieszka we Francji)
 • 3. miejsce – Alejandro Almaraz, Argentyna

Współczesność – Zwycięzca: Scott Typaldos, Szwajcaria

 • 2. miejsce – Corentin Fohlen, Francja
 • 3. miejsce – Annalisa Natali Murri, Włochy

Wydarzenia bieżące – Zwycięzca: John Moore, USA

 • 2. miejsce – Valery Melnikov, Rosja
 • 3. miejsce – Herman Verwey, RPA

Krajobraz – Zwycięzca: Simon Norfolk, Wielka Brytania

 • 2. miejsce – Peng-Chun Yen, Tajwan
 • 3. miejsce – Giulio di Sturco, Włochy

Styl życia – Zwycięzca: Li Fan, Chiny

 • 2. miejsce – Dovile Dagiene, Litwa
 • 3. miejsce – Ramil Gilvanov, Rosja

Ludzie – Zwycięzca: Giovanni Troilo, Włochy

 • 2. miejsce – Johan Bavman, Szwecja
 • 3. miejsce – Liza Van der Stock, Belgia

Portret – Zwycięzca: Rubén Salgado Escudero, Hiszpania (mieszka w Birmie)

 • 2. miejsce – Dougie Wallace, Wielka Brytania
 • 3. miejsce – Jens Juul, Dania

Sport – Zwycięzca: Riccardo Bononi, Włochy

 • 2. miejsce – Irina Dainakova, Białoruś
 • 3. miejsce – Jonathan Yeap Chin Tiong, Singapur

Martwa natura – Zwycięzca: Donald Weber, Kanada

 • 2. miejsce – Peter Franck, Niemcy
 • 3. miejsce – Mong-Yong Sim, Malezja (mieszka na Tajwanie)

Podróże – Zwycięzca: Bernhard Lang, Niemcy 

 • 2nd – Nadia Dias, Indiie
 • 3rd – Yoko Naito, Japonia

TYTUŁ FOTOGRAFA ROKU W KATEGORII OTWARTEJ

Armin Appel, fotograf-amator z Niemiec, zdobył tytuł Fotografa Roku w kategorii otwartej i nagrodę w wysokości 5 tys. dolarów za zdjęcie zatytułowane „Schoolyard” („Dziedziniec szkolny”). Zwycięska fotografia, wybrana spośród niemal 80 tysięcy zdjęć zgłoszonych w kategorii otwartej, została wykonana w czasie lotu paralotnią. Przedstawia widziany z lotu ptaka kolorowy dziedziniec szkoły w miejscowości Biberach an der Riss w Niemczech. Zdjęcie zostało uznane za najlepsze spośród dziewięciu zwycięskich obrazów w kategoriach otwartych, których zwycięzców poznaliśmy 31 marca. Jury w kategorii otwartej stanowił zespół ekspertów z World Photography Organisation, któremu przewodniczył Sam Barzilay, dyrektor kreatywny organizacji United Photo Industries (USA).

NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI I WYBITNY WKŁAD W FOTOGRAFIĘ – ELLIOTT ERWITT

Elliott Erwitt — znakomity fotograf, przedstawiciel agencji Magnum — otrzymał nagrodę za całokształt twórczości i wybitny wkład w fotografię.

Erwitt znany jest ze swoich nieupozowanych, często ironicznych, czarno-białych zdjęć ukazujących życie codzienne. Jego prace — zarówno komercyjne, jak i prywatne — łączą wizualną doskonałość z błyskotliwym i kpiarskim ujęciem prezentowanego tematu.

Najsłynniejsze i mniej znane fotografie Erwitta, wykonane w czasie całej jego 60-letniej kariery, będzie można oglądać w londyńskim Somerset House, w ramach wystawy Sony World Photography Awards.

Poprzednimi laureatami tej prestiżowej nagrody byli Mary Ellen Mark, William Eggleston, Eve Arnold, Bruce Davidson, Marc Riboud, William Klein i Phil Stern.

TYTUŁ FOTOGRAFA ROKU W KATEGORII M‎ŁODZIEŻOWEJ

Yong Lin Tan, dziewiętnastoletni student z Malezji, zdobył tytuł Fotografa Roku w kategorii młodzieżowej. W kategorii młodzieżowej mogą startować osoby do 19. roku życia. Jurorzy oceniają pojedyncze zdjęcie. Zwycięska, nastrojowa fotografia została wykonana na tyłach domu babci fotografa, w malezyjskim stanie Kedah. Zdjęcie zostało uznane za najlepsze spośród trzech zwycięskich obrazów w kategoriach młodzieżowych, których zwycięzców poznaliśmy 31 marca. ‎Łącznie w kategorii młodzieżowej tegorocznej edycji SWPA zgłoszono 6675 zdjęć.

TYTUŁ FOTOGRAFA ROKU W KATEGORII STUDENCKIEJ

Rosyjska fotografka Svetlana Blagodareva z Państwowego Uniwersytetu Politechnicznego w Sankt Petersburgu pokonała dziewięcioro innych finalistów z całego świata i zdobyła tytuł Fotografa Roku w kategorii studenckiej. W nagrodę jej uczelnia otrzyma sprzęt fotograficzny firmy Sony o łącznej wartości 35 tys. euro. Program uniwersytecki Student Focus Programme jest jednym z największych na świecie programów dla studentów fotografii, prowadzonym we współpracy z 230 instytucjami na sześciu kontynentach.

WYSTAWA I ALBUM

Wszystkie prace zwycięzców i finalistów będzie można oglądać w czasie wystawy w londyńskim Somerset House w dniach od 24 kwietnia do 10 maja, razem z ekspozycją ukazującą twórczość zdobywcy nagrody za całokształt twórczości i wybitny wkład w fotografię — Elliotta Erwitta. Równolegle prezentowana będzie także wystawa poświęcona społecznemu projektowi #FutureofCities („Przyszłość miast”), badającemu wpływ migracji mieszkańców wsi i przedmieść do miast. Projekt realizowany jest w ramach programu Sony Global Imaging Ambassors, we współpracy z agencją Panos Pictures. Po raz pierwszy osoby zwiedzające wystawę będą mogły kupić odbitki prezentowanych fotografii za pośrednictwem systemu zamówień firmy theprintspace.

Wydany zostanie także album zawierający prace zwycięzców i finalistów konkursu. Album można kupić za pośrednictwem strony www.worldphoto.org

Przydatne linki: 

Informacje uzupełniające:

 • Wywiady z fotografami i jurorami można przeprowadzić za pośrednictwem World Photography Organisation.
 • Na konkurs Sony World Photography Awards 2015 zgłoszono ogółem 183 737 obrazów: 87 505 w kategoriach profesjonalnych, 79 264 w kategoriach otwartych, 6675 w konkursie dla młodzieży i 10 293 w konkursie fotografii smartfonowej.

 

Podziel się na:
 • PDF
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *