Menu Zamknij

 Toshiba świętuje 30. rocznicę pierwszego seryjnego laptopa T1100 do codziennego użytku

W kwietniu 1985 roku Toshiba wprowadziła na rynek pierwszego seryjnego laptopa na świecie. Model T1100 stał się symbolem innowacyjności firmy i przedmiotem pożądania każdego ówczesnego maniaka komputerowego.

T1000-2 copySakura to powszechnie rozpoznawalny japoński symbol odnoszący się do kwiatów wiśni, których okres kwitnięcia przypada na połowę kwietnia. 30 lat temu nastąpił zupełnie nowy rodzaj rozkwitu, który wprowadził ludzkość w epokę mobilności.

W połowie lat 80-tych ubiegłego wieku komputery były stacjonarnymi urządzeniami, które ograniczały swobodę poruszania się ze względu na swój rozmiar i wagę. Pracownicy dużych firm mogli tylko pomarzyć o możliwości zabrania ze sobą urządzenia w podróż,
czy na spotkanie z klientem.

Gdy Robert Zemeckis zaprezentował światu swój hit „Powrót do przyszłości”, Toshiba zamiast cofać się, poszła o krok dalej i przedstawiła światu swój pierwszy seryjny laptop.

Jak prezentowały się jego możliwości? Z dzisiejszej perspektywy wydawać by się mogło, że nie oferował nic szczególnego. Należy jednak pamiętać, że w 1985 roku procesor Intel 80C88 o taktowaniu 4.77 MHz, 256KB pamięci operacyjnej, wyposażony w stację dyskietek i system DOS 2.11 wzbudzały niedowierzanie ówczesnych konsumentów.

Pomimo że pod względem wydajności nie wyróżniał się na tle stacjonarnych komputerów, T1100 oferował niezrównaną mobilność i możliwość pracy w dowolnym miejscu, dzięki baterii zdolnej zasilać sprzęt przez prawie 8 godzin i wadze zaledwie 4.1 kg – to coś czym nie mogły pochwalić się nawet najlepsze kompaktowe rozwiązania dostępne wówczas na rynku.

Co ciekawe, niektóre rozwiązania zastosowane w T1100 do dzisiaj cieszą się popularnością wśród producentów na całym świecie. Podobnie jak obecne ultra- mobilne urządzenia, laptop Toshiba nie posiadał wbudowanego dysku twardego, co pozwoliło zredukować jego masę i wydłużyć czas pracy baterii. Dlatego też z czystym sumieniem można stwierdzić, że T1100 zrewolucjonizował rynek komputerów osobistych i na długie lata wyznaczył trendy wśród producentów.

Masowa dostępność laptopów zapoczątkowała zupełnie nowy styl życia, pracy i rozrywki. To z pozoru niewielkie urządzenie miało swój ogromny wkład w dziedzinę technologii, rozwój ludzkości i cyfrowego społeczeństwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Toshiba online

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.toshiba.pl.

 

Kontakt dla mediów:

Michal Houdek

Toshiba Europe GmbH

Michal.houdek@toshiba-teg.com

+42 0 730 156 268

           

Marcin Niedzielski

Partner of Promotion

m.niedzielski@partnersi.com.pl

+48 22 858 74 58 wew. 52

 

Klaudia Piwowar

Partner of Promotion

k.piwowar@partnersi.com.pl

+48 22 858 74 58 wew. 42

 

Odwiedź nas online

Odwiedź naszą stronę i bądź na bieżąco z produktami, specyfikacjami i ofertami specjalnymi: http://www.toshiba.pl/

 

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *