Menu Zamknij

150 lat istnienia Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego

17 maja 1865 r. w Paryżu powstała najstarsza z dzisiejszych agend ONZ i jedna z najstarszych organizacji międzynarodowych na świecie – Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU). Dla upamiętnienia tej ważnej daty co roku w dniu 17 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego.

19647Tegoroczne obchody Dnia Społeczeństwa Informacyjnego mają szczególny wymiar, ze względu na 150. rocznicę powstania Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego. Proces kształtowania się tej organizacji był rozłożony w czasie. Na przestrzeni lat i wraz z dynamicznym rozwojem technologii komunikacyjnych zmieniała się jego nazwa oraz zakres kompetencji.

ITU w chwili utworzenia zrzeszało zaledwie 20 państw członkowskich. Dzisiaj są to 193 kraje oraz 661 członków sektorowych, czyli przedsiębiorstw działających na rynku telekomunikacyjnym oraz radiokomunikacyjnym. Dodatkowo występuje kategoria tzw. członków stowarzyszonych, obejmująca zainteresowane jednostki oraz instytucje, które mogą uczestniczyć w pracach ITU nad przygotowywaniem rekomendacji, a także posiadają dostęp do dokumentacji Związku (łącznie jest ich 165). Ponadto od 2011 r. wprowadzona została nowa kategoria – akademie, obejmująca jednostki badawcze (obecnie na tej liście są 92 podmioty).   

Pełna treść informacji dostępna jest na stronie internetowej UKE w artykułach dostępnych pod linkami:

http://www.uke.gov.pl/150-lat-istnienia-miedzynarodowego-zwiazku-telekomunikacyjnego-15995

http://www.uke.gov.pl/150-lecie-miedzynarodowego-zwiazku-telekomunikacyjnego-itu-15984

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *