Menu Zamknij

Ruckus Wireless redefiniuje bezpieczny i bezproblemowy dostęp do publicznego Wi-Fi z Hotspot 2.0 Release 2

Ruckus Wireless, Inc. (NYSE: RKUS) zapowiedział podczas Wireless Broadband Alliance (WBA) Wi-Fi Global Congress przyznanie przez Wi-Fi Alliance (WFA) certyfikatu Passpoint™ dla Hotspot 2.0 Release 2 pierwszym produktom dostępnym komercyjnie, zmieniając sposób, w jaki organizacje będą oferować publiczne usługi Wi-Fi.

ruckDzięki wsparciu dla Hotspot 2.0 Release 2, produkty Ruckus Smart WiFi zapewniają znormalizowane ramy, w jaki sposób poświadczenia są tworzone, konfigurowane i podawane do urządzeń klienckich w bezpieczny sposób – usprawniając  i zabezpieczając dostęp oraz zapewniając łatwe i bezpieczne logowanie urządzeń nie wyposażonych w kartę SIM.

Choć branża opracowała własne zastępcze metody dostarczania poświadczeń urządzeniom łączącym się z siecią Wi-Fi, często są one skomplikowane i wymagają dodatkowych nakładów finansowych, nie zapewniając przy tym szyfrowania na poziomie łącza radiowego. Hotspot 2.0 Release 2 zmienia tą sytuację z szyfrowaniem WPA2, jednocześnie umożliwiając sposób poinformowania użytkowników, że łączą się z zaufaną siecią.

Operatorzy i inne przedsiębiorstwa mogą zaoferować użytkownikom możliwość łatwego zalogowania się do usługi Wi-Fi w bezpieczny sposób, przy wykorzystaniu automatycznego ładowania poświadczeń i parametrów konfiguracyjnych, jednocześnie zapewniając skuteczne szyfrowanie połączenia. Mimo popularności technologii Wi-Fi, dołączanie do publicznych sieci czy hotspotów wciąż bywa frustrujące i może budzić zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa, głównie ze względu na brak szyfrowania i możliwości sprawdzenia przez użytkownika takiej sieci.

„Gwałtowny rozwój rynku Wi-Fi jest efektem kilku istotnych czynników, ale Hotspot 2.0 jest ewidentnie jednym z nich” – powiedział Richard Webb, dyrektor ds. badań technologii mobilnych i sieci drobnokomórkowych w firmie badawczej Infonetic Research (IHS). “Oczekujemy, że dzięki ułatwieniu i lepszemu zabezpieczeniu dostępu, przy jednoczesnym bezproblemowym roamingu między odmiennymi sieciami Wi-Fi, technologia Hotspot 2.0 będzie miała głębokie znaczenie i napędzi nowy etap w historii wdrażania Wi-Fi”.

Zgodnie z wydanym w drugiej połowie 2014 roku raportem Infonetics (IHS) raportem Carrier WiFi Equipments, Ruckus Wireless jest globalnym liderem rynkowym pod względem przychodów w segmencie Wi-Fi klasy operatorskiej. W całym 2014 roku firma osiągnęła 21 proc. udziału w ryku. Według Infonetics/IHS cały rynek osiągnie do 2019 roku wartość 2,6 mld dolarów.

Transformacja publicznego dostępu do Wi-Fi i mobilności

Gwałtownie rosnące zapotrzebowanie na bezprzewodowy przesył danych napędza zwiększone wykorzystanie publicznych sieci Wi-Fi, tworząc nowe wyzwania dotyczące bezpieczeństwa czy bezproblemowego mobilnego przełączania się między różnymi sieciami Wi-Fi. Hotspot 2.0, stworzony by sprostać tym wyzwaniom, zaprojektowany został tak, by efektywnie zautomatyzować proces łączenia się, uwierzytelniania i roamingu.

Hotspot 2.0 Release 2 to nowe możliwości standaryzacji zarządzania poświadczeniami użytkownika, tego w jaki sposób są one bezpiecznie dostarczane i wykorzystywane przy wyborze sieci i wdrażaniu polityk bezpieczeństwa. Wydanie 2 zapewnia również elastyczne zarządzanie subskrypcjami oraz zmianami w politykach bezpieczeństwa, jeśli są one konieczne. Dotychczas nie istniała żadna ustandaryzowana metodologia ani format do zarządzania poświadczeniami Hotspot 2.0 na urządzeniach klienckich.

Wydanie 2 specyfikacji Hotspot 2.0 przynosi wyższy poziom bezpieczeństwa publicznego dostępu do Wi-Fi razem z silniejszym uwierzytelnianiem i możliwością optymalizacji doświadczeń związanych z Wi-Fi, przez lepszą kontrolę nad usługą oraz politykami bezpieczeństwa, które mogą być automatycznie przesłane do urządzeń klienckich. Dodatkowo, użytkownik, który raz połączył się z siecią, jest chroniony przed podsłuchiwaniem i podrabianiem certyfikatów. Wlicza się w to również proces on-boardingu, które teraz może nastąpić w sieci 802.1X z anonimowym EAP.

Dzięki Hotspot 2.0 Release 2 sieć Wi-Fi może teraz rozgłaszać wykorzystywanie OSU (online sign-up), opartego o standardy mechanizmu, który pozwala użytkownikom zapisywanie się do sieci i automatyczne pobieranie poświadczeń na swoje urządzenia. Infrastruktura klucza publicznego (PKI) została wdrożona przez Wi-Fi Alliance w celu upewnienia się, że użytkownik może zapisać się do OSU tylko wtedy, gdy serwer został uwierzytelniony. Poświadczenia są sprawdzane w taki sam sposób podczas każdej zmian polityk bezpieczeństwa oraz przy funkcjach naprawczych wydania Release 2.

Ruckus Hotspot 2.0, Release 2 – gotowi na „Prime Time”

Aby uzyskać certyfikat Hotspot 2.0, Release 2 WFA Passpoint, wykazano, że punkty dostępowe Ruckus ZoneFlex™ (APs), w tym ZoneFlex 7372, ZoneFlex T300 i ZoneFlex R700 oraz brama Ruckus SmartCell™ Gateway (SCG) 200   zapewniają współdziałanie z innymi urządzeniami z certyfikatem Passpoint.

W przeciwieństwie do konkurencyjnych rozwiązań, które wymagają od klienta zakupu wielu urządzeń, propozycja Ruckusa to jedno, zintegrowane rozwiązanie software’owe – kontroler WLAN, OSU i provisioning server – zapewniające, że wszystkie usługi będą wspierać Hotspot 2.0 w wydaniu Release 2.

Dodatkowo, system OSU od Ruckusa to nowa generacja BYOD („Bring-Your-Own-Device”), z unikalną możliwością wykorzystania loginów social media, w tym Facebooka, Linkedin i Google z protokołami Hotspot 2.0, Release 2 oraz wsparciem dla metod uwierzytelniania klasy korporacyjnej wykorzystujących LDAP, Active Director i serwery AAA.  Loginy social media i wszystkie korporacyjne uwierzytelniania mogą być przesyłane automatycznie, więc użytkownicy nie muszą ciągle logować się do sieci obsługującej Hotspot 2.0, Release 2. Dzięki temu Ruckus zapewnia pojedyncze rozwiązanie wspierające starsze (Hotspot 2,0, Release 1) i nowe (Release 2) urządzenia w tej samej sieci.

Hotspot 2.0 – Nie tylko dla dostawców usług

Wiele firm pozwala swoim pracownikom na wykorzystywanie prywatnych urządzeń w celu dostępu do sieci i usług sieciowych. Problematyczne staje się jednak zapewnienie bezpieczeństwa i uwierzytelniania wielu różnych użytkowników i urządzeń.

Słabe bezpieczeństwo dotychczasowych hotspotów Wi-Fi sprawia, że dane korporacyjne są często zagrożone – między innymi wtedy, gdy pracownicy łączą się przy wykorzystaniu służbowych urządzeń z hotpotami publicznymi, czasem stworzonymi po to, by zbierać dane użytkowników.

Specyfikacja Hotspot 2.0, Release 2 rozwiązuje ten problem, wymuszając silniejsze zasady uwierzytelniania i pozwalając na korzystanie z poświadczeń takich, jak karta SMI, tradycyjne login i hasło czy pełen certyfikat X.509.

„Hotspot 2.0 efektywnie demokratyzuje publiczny dostęp do Wi-Fi w skali globalnej, fundamentalnie zmieniając to, jak usługi Wi-Fi będą wykorzystane i oferowane” – powiedział Dan Rabinovitsj, Chief Operating Officer w Ruckus Wireless. „Ruckus pozostaje mocno zaangażowany w przewodzenie tej nowej rewolucji w usługach Wi-Fi”.

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *