Menu Zamknij

Kolejny pies specjalistyczny od Vectry dla osoby niepełnosprawnej

Czoka to pierwszy w Polsce pies terapeutyczny dla dziecka z Zespołem Downa. Jest kolejnym psem specjalistycznym, którego Vectra przekazała na potrzeby osoby niepełnosprawnej. Czoka będzie pomagać w terapii Mirona, dziecka z Zespołem Downa, mieszkańca Świętochłowic.


2Uroczyste przekazanie Czoki odbyło się 27 maja 2015 roku podczas Gali „Gdynia bez Barier” – imprezy organizowanej przez Prezydenta Miasta Gdyni. Pies trafił do 4 osobowej rodziny państwa Doroty i Radosława Komanderów ze Świętochłowic. Pomoże im w terapii ich synka Mirona, który jest upośledzony Zespołem Downa. Miron został wybrany spośród wielu innych dzieci z tym schorzeniem, których rodzice aplikowali o przyznanie Czoki – pierwszego w Polsce psa wyszkolonego do wspomagania terapii dziecka z Zespołem Downa przez Fundację Dogiq, z którą współpracuje Vectra.

Ośmioletni Miron to uczeń 1 klasy szkoły specjalnej. Miron jest dzieckiem opóźnionym w rozwoju i upośledzonym umysłowo, dlatego od najmłodszych lat rodzice starają się zapewnić mu kompleksową opiekę wielu specjalistów. Miron nieustannie korzysta z rehabilitacji, pracuje z logopedą, psychologiem, jest pod kontrolą wielu specjalistycznych poradni. Obecnie pod nadzorem trenerów fundacji Dogiq kończy zajęcia przystosowujące do bycia z Czoką. Podczas tych zajęć Miron oraz jego rodzice dowiadują się, jak wiele mogą osiągnąć przy wykorzystaniu specjalistycznego psa terapeutycznego.

1CZOKA – METRYCZKA PSA:

Imię rodowodowe: Azgard for Dogiq
Imię Czoka wybrali pracownicy Vectry drogą konkursu
Data urodzenia: 1 lutego 2014 roku
Rasa: labrador retriever
Kolor: czekoladowy
Nr chip: 900032001936400
Płeć: suka
Kategoria: pies terapeutyczny dla dziecka z Zespołem Downa

Edukacja Czoki rozpoczęła się w wieku czterech miesięcy od uczestnictwa w psim przedszkolu. Potem Czoka przeszła kilkuetapowy kurs specjalistyczny i otrzymała odpowiednie certyfikaty psa terapeutycznego. Brała też udział w poważnych pokazach umiejętności psów asystujących osobom niepełnosprawnym, uczestniczyła m.in. w Gdyńskich Warsztatach dla Osób Niepełnosprawnych z Psami Asystującymi. Podczas pokazów jest bardzo skoncentrowana na swojej trenerce i zbiera największe oklaski publiczności. Nie przeszkadza jej gwar dookoła ani towarzystwo innych psów. W czasie wolnym od zajęć Czoka, jak każdy młody pies, uwielbia relaks w ogródku i kąpiele wodne.

– Liczymy, iż obecność psa pomoże Mironowi łatwiej znosić poniesione porażki i obniży poziom frustracji wynikających z jego ograniczeń spowodowanych chorobą. Cieszymy się, że Czoka wesprze naszą rodzinę w aktywnym spędzaniu czasu i pomoże nam wprowadzić nowe zajęcia rehabilitacyjne dla Mirona na dworze. Wiemy też, że Czoka stanie się partnerem w spędzaniu czasu wolnego przez Mirona, który przecież nie posiada własnego środowiska rówieśniczego i często czuje się odrzucony przez osoby „zdrowe”. Pomoże także nauczyć naszego syna bycia odpowiedzialnym za kolejnego członka rodziny – będzie on współuczestniczył z dorosłym w karmieniu, wyczesywaniu i wyprowadzaniu psa. Czoka z pewnością poprawi kondycję fizyczną Mirona, zmobilizuje go do ćwiczeń. Liczymy, iż chęć przebywania Mirona z psem przyczyni się do rozwoju jego mowy, uczyni go silniejszym psychicznie, nauczy odpowiedzialności – powiedziała mama Mirona, pani Dorota Komander.

Zespół Downa to najczęstsza przyczyna niesprawności intelektualnej diagnozowana u dzieci. Statystycznie występuje raz na 700 urodzeń. Oznacza to, że co roku średnio 600 polskich rodzin musi podjąć wysiłek opieki i terapii dziecka z tym schorzeniem. Terapia z udziałem psa może być znakomitą pomocą – zaktywizuje dziecko ruchowo, pomagając doskonalić sferę ruchu poprzez ćwiczenia wykonywane we współdziałaniu ze zwierzęciem, nauczy obowiązkowości i odpowiedzialności za żywą istotę, rozwijając samodzielność.

Pies Czoka to kontynuacja współpracy Vectry i Fundacji DogIQ, mającej na celu pomoc osobom niepełnosprawnym. Wcześniej Vectra przekazała cztery psy specjalistyczne. Pierwszym była Vectra wyszkolona do pomocy osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim – otrzymała ją Anna Dobkowska z Gdyni. Drugi pies Rafi, pomagający osobie poruszającej się o kulach, trafił do Agnieszki Płeszki, także mieszkanki Gdyni. Trzecim psem był Pefo, pierwszy w Polsce pies, który odbył specjalistyczny, kilkumiesięczny trening zaprojektowany z myślą o pracy na rzecz osoby niedosłyszącej. Trafił do Moniki Rykaczewskiej z Warszawy. Ostatnio przekazany piesek Prestiż pomaga w aktywnym życiu rodzinnym i zawodowym Kamilowi Osakowi, mieszkańcowi województwa podkarpackiego, osobie niepełnosprawnej poruszającej się wyłącznie na wózku.

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *