Menu Zamknij

Firma DBW Communication z Rzymu nabywa nowy system Sony do rejestracji i zapisu obrazu 4K: cztery systemy kamerowe HDC-4300 i dwa serwery PWS-4400

Po testach technologii 4K HDR (High Dynamic Range — duży zakres dynamiczny) w czasie meczu Juventusu z Lazio w finale Pucharu Włoch w 2015 r. firmy Sony i DBW Communication postanowiły po raz pierwszy utrwalić w taki sam sposób spektakl operowy. Arcydzieło Gioacchina Rossiniego, opera komiczna „Cyrulik sewilski”, została pierwszym przedstawieniem operowym sfilmowanym w technologii 4K HDR. Spektakl miał premierę w lipcu bieżącego roku na scenie historycznego Teatro Regio w Turynie — jednego z najważniejszych na świecie i największych we Włoszech teatrów operowych. Do nagrywania użyto kamer PMW-F55 firmy Sony rozmieszczonych w ośmiu punktach i wyposażonych w stałoogniskowe obiektywy 4K — takie same, jakich używał Jacques Audiard w swoim najnowszym filmie „Dheepan”, uhonorowanym Złotą Palmą na ostatnim festiwalu w Cannes.

SONY_hdc4300_tripodFirma DBW Communication zawsze stawia na najnowocześniejsze technologie audiowizualne. Potwierdzeniem tego jest niedawny zakup czterech nowych systemów kamerowych HDC-4300 firmy Sony z przetwornikami obrazu 4K złożonymi z trzech matryc typu 2/3″. Dzięki temu DBW dysponuje obecnie łącznie 14 kamerami 4K, które mogą pracować w trybie produkcji na żywo dzięki adapterowi transmisji światłowodowej 4K CA-4000 oraz procesorowi pasma podstawowego BPU-4000. Firma zakupiła także dwa serwery Sony PWS-4400, będące flagowymi produktami z nowej generacji rozwiązań do produkcji na żywo w technologii 4K/HDR. Serwery umożliwiają nagrywanie obrazu w trybie HFR (dużej liczby klatek na sekundę) i HDR.

Technologia HDR reprodukuje szerszy zakres jasności, dzięki czemu zwiększa kontrast obrazu i poprawia wygląd wszystkich jego partii. Czarne, ukryte w cieniu fragmenty są wyraźniejsze, biel jaśniejsza, a kolory — bardziej naturalne. HDR pozwala więc widzom podziwiać żywsze barwy, dostrzegać więcej szczegółów i cieszyć się niespotykaną dotąd głębią oraz rozdzielczością obrazu. W przypadku opery technologia HDR umożliwia producentom wierne oddanie jej walorów estetycznych, w tym także oświetlenia, dekoracji czy kostiumów. Filmowanie spektaklu operowego w HDR oznacza, że widzowie mogą czuć się uczestnikami wydarzeń rozgrywających się na scenie. Firma Sony wprowadza obsługę materiałów HDR w całej gamie swoich produktów, aby zapewnić widzom bogatsze doświadczenia w odbiorze dowolnych treści.

PMW-F55— Nowa produkcja, którą stworzyliśmy we współpracy z RAI Com, przyniosła nam ogromną satysfakcję — komentuje Stefano Rebechi, dyrektor generalny DBW Communication. — Po sfilmowaniu w HDR pierwszego wydarzenia, meczu finałowego Pucharu Włoch, produkcja „Cyrulika sewilskiego” była kolejnym pionierskim projektem naszej firmy.

— Współpraca DBW i Sony po raz kolejny przyniosła znakomite efekty — podkreśla Benito Manlio Mari z Sony Professional Europe. — Nagranie tego spektaklu wyraźnie pokazało zalety technologii HDR, która niewątpliwie jest kolejnym krokiem w rozwoju produkcji treści. Możliwość rejestrowania obrazu także w części widma niewidocznej dla ludzkiego oka, obrazu o znacznie szerszej skali jasności, zawierającego pełniejszą informację o kolorze otwiera nową przestrzeń dla działań artystycznych i nowe możliwości twórczej ekspresji.

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *