Menu Zamknij

Inwestycje w sektorze telewizji kablowej napędzają rozwój polskiej gospodarki

Operatorzy sieci kablowych, dostarczając 18% łączy internetowych ogółem i 32% łączy stałych, przyczynili się do ok. 4%-5% całkowitego wzrostu gospodarczego w Polsce w ostatnich latach – to jeden z wniosków raportu „Wpływ sektora Telewizji Kablowej na rozwój polskiej gospodarki” przygotowanego przez firmę doradczą PwC przy współpracy z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej. Dzięki znaczącym inwestycjom branża kablowa, jako jedyna w Polsce, urzeczywistniła już cele Europejskiej Agendy Cyfrowej, zakładające, że do 2020 roku wszyscy Polacy będą mogli korzystać z Internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s, a co najmniej połowa powyżej 100 Mb/s.

Sektor telewizji kablowej (CATV) w Polsce rozwija się systematycznie, co wiąże się ze znaczną skalą inwestycji w tym obszarze. W sumie w latach 2009-2014 wydatki inwestycyjne sektora wyniosły ok. 5,3 mld złotych. Średnio operatorzy CATV na inwestycje przeznaczają ponad 20% swoich przychodów. To znacznie powyżej przeciętnej dla gospodarki i branży ICT ogółem, które w obu przypadkach wynoszą około 5%. Między innymi dzięki tym inwestycjom operatorzy CATV odgrywają tak istotną rolę w rozwoju gospodarki cyfrowej w Polsce. Opierając się na danych międzynarodowych można szacować, że operatorzy sieci kablowych przyczyniają się do 4%-5% całkowitego wzrostu gospodarczego w Polsce.

W ofercie operatorów sieci kablowych coraz ważniejszą rolę odgrywa dostęp do Internetu. Udział abonentów korzystających z Internetu w ramach tych usług wzrósł z 31% w roku 2009 do 43% w roku 2014. Co ważne, ponad 65% abonentów mogących korzystać z dostępu o prędkości powyżej 30Mb/s w Polsce to klienci operatorów CATV.

Udział CATV w całości sieci dostępowej w Polsce wynosi obecnie 18%, a w przypadku dostępu stacjonarnego 33%. Udział operatorów sieci kablowych w całości stałych łącz w Polsce jest znacznie powyżej średniej europejskiej wynoszącej 18%. Liczba użytkowników korzystających z Internetu dzięki operatorom CATV to 2,4 miliona osób i w ciągu ostatnich 5 lat (od 2009 r.) wzrosła o ponad 50%.

„Fundamentem konkurencyjnej gospodarki cyfrowej była i jest infrastruktura, pozwalająca na rozwój nowoczesnych produktów i usług. Wydatki inwestycyjne poniesione w latach 2009-2014 wyniosły ok. 5,3 mld złotych, co oznacza, że średnio operatorzy kablowi przeznaczyli na inwestycje ponad 20 proc. swoich przychodów. Te znaczące inwestycje w rozwój sieci sprawiły, że branża kablowa, jako jedyna w Polsce, urzeczywistniła już cele Europejskiej Agendy Cyfrowej, zakładające, że do 2020 roku wszyscy Polacy będą mogli korzystać z Internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s, a co najmniej połowa powyżej 100 Mb/s. Ponad 65% abonentów mogących korzystać z dostępu o prędkości powyżej 30Mb/s w Polsce to właśnie klienci operatorów kablowych” – mówi Jerzy Straszewski, prezes zarządu Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

„W raporcie pokazujemy realną pozycję i znaczenie sektora kablowego w Polsce i tym samym zwracamy baczniejszą uwagę na możliwości i szanse, które on generuje. Z dzisiejszej perspektywy coraz wyraźniej widać, że bez intensywnie rozwijającego się i inwestującego w nowoczesną technologię sektora kablowego, osiągnięcie celów postulowanych w Europejskiej Agendzie Cyfrowej będzie niezwykle trudne do osiągnięcia” – podsumowuje Waldemar Dubaniowski, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC.

Pisząc o roli sektora telewizji kablowej w rozwoju polskiej gospodarki autorzy raportu zwracają także uwagę na liczbę osób zatrudnionym w tej branży – dla operatorów CATV pracuje w sumie ok. 10 tysięcy osób, a liczba pracowników i współpracowników w ciągu ostatnich 5 lat wzrosła o 23%.

Dowiedz się więcej na www.pwc.pl.

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *