Menu Zamknij

Nowe unijne rozporządzenie ws. otwartego Internetu i roamingu

Parlament Europejski przyjął wczoraj Rozporządzenie ustanawiające środki gwarantujące równy dostęp do sieci i znoszący opłaty za roaming. Rozporządzenie wejdzie w życie w 3 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE, co prawdopodobnie będzie miało miejsce w listopadzie br.

image001Rozporządzenie zakłada likwidację opłat za roaming. Początkowo od 30 kwietnia 2016 r.  obniżeniu ulegną  progi cenowe usług świadczonych w roamingu (opłaty nie będą mogły przekraczać 5 eurocentów za minutę połączenia głosowego wychodzącego, 2 eurocenty za SMS oraz 5 eurocentów za 1 MB mobilnego korzystania z Internetu), natomiast od 15 czerwca 2017 r. operatorzy  nie będą mogli pobierać za nie żadnych dodatkowych opłat.

Nowe prawo  wprowadza również  zasadę równego traktowania ruchu w sieci.  Zakazuje blokowania, spowalniania, degradacji, ograniczania, zakłócenia lub dyskryminowania między treściami, aplikacjami i usługami w sieci Internet. Odstępstwa od tej reguły mogą być uzasadnione koniecznością przestrzegania orzeczeń sądowych, zapewnienia zgodności z przepisami prawa oraz zapobieganiem przeciążeniu sieci lub cyberatakom.

Ponadto zgodnie z Rozporządzeniem operator będzie miał prawo zaoferować usługi specjalistyczne (na przykład Internet nadzwyczajnej jakości niezbędny dla realizacji specjalnych potrzeb), ale tylko pod warunkiem, że nie wpłynie to negatywnie na ogólną jakość Internetu.

Na dostawcach usług internetowych będą również ciążyć nowe zobowiązania. Chodzi m.in. o umieszczanie dodatkowych informacji w umowach, w szczególności w zakresie zarządzania ruchem, prędkości Internetu (minimalnej, normalnej i maksymalnej) oraz reklamacji w przypadku problemów z prędkością Internetu.

Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *